Baintner Ernő

(1872., Balassagyarmat – 1954., Budapest)


Honvédtábornok.
Baintner Ottó bankigazgató és Pokorny Retronella fiaként született Az elemi iskoláit szülőhelyén, míg a gimnázium négy alsó osztályát Besztercebányán végezte. 1886-ban a Ludovika Akadémiába lépett, ahonnan 1890-ben huszár tiszthelyettes került ki. A magyar királyi marosvásárhelyi 9. számú huszárezredéhez osztották be. 1891-ben hadnaggyá, 1895-ben főhadnaggyá léptették elő. Ez év augusztusában, mint dandárvezérkari tisztet a 19. számú lovasdandárhoz helyezték át. 1896. április 20-án került Vácra. Rövid megszakításokkal nyugdíjba meneteléig itt szolgált és itt telepedett le.
1901-ben soron kívül századossá léptették elő, és mint századparancsnokot a váci ezred külosztályához, Érsekújvárra helyezték át. 1904 novemberében hasonló minőségben került vissza Vácra. Kiváló szolgálatai elismeréséül 1912 májusában a király a bronz katonai érdemrenddel tűntette ki. 1912. november 1-jével őrnaggyá léptették elő, és a váci dandár-tisztiiskola parancsnoka lett. Ebben a beosztásában érte a világháború kitörése.
Mind a debreceni 2. honvédhuszár ezred debreceni osztályának parancsnoka vonult az orosz harctérre. A háborút megszakítás nélkül küzdötte végig. Különböző alakulatok parancsnokaként harcolt. Megkapta az ezüst katonai érdemérmet (1914), a hadiékítményes bronz katonai érdemérmet (1915). 1915-ben soron kívül alezredessé léptették elő, és hadiékítményes harmadosztályú vaskoronarend jelvényét adta át részére. 1917-ben Lipótrend lovaskeresztjével tüntették ki, és ezredesi rangot kapott. 1918-ben másodosztályú vaskoronarend tulajdonosa lett. 1918-ban ezredét kivonták a harcból, őt magát pedig betegen szállították haza. Ötvenegy havi harctéri szolgálat után kérte nyugdíjazását. Később megkapta a tábornoki címet, és a kormányzó vitézzé avatta.
Ikerfiai (László, István) Vácon jártak iskolába, és mindketten kitűntetéssel harcoltak a világháborúban.
Sírja a farkasréti temetőben volt, míg fel nem számolták sírhelyét.

Az MTE Váci Osztály választmányi tagja (1928).

Irodalom:


Baintner Ernő

Baintner Ernő

Forrás:
[Székelyhidi Ferenc, személyes közlés]
[Kalmár László, személyes közlés]