Fischer Dániel

(1695. november 4., Késmárk -- 1746. szeptember 18., Debrecen)


Orvos, természetbúvár, 1717-től városi orvos Késmárkon, később Szepes és Liptó megye főorvosa, több orvosi és természetrajzi mű szerzője, 1719-től a Halle-i Academia Leopoldino-Carolina Naturae Curiosorum tagja.

Mint orvos nagy hírnévnek örvendett. Gyógyításhoz saját készítményeit is használta, többek között tátrai alapanyagokból készítetteket is, pl.:

Boróka- és törpefenyőből készített olaj különösen érdekelte, ezeket praxisában használta és hatását, tulajdonságát le is írta: Mindez a Sammlung von Natur- und Medizin -- wie auch hierzu gehörigen Kunst- und Literatur-Geschichten, Bresslau jelent meg 1717-1726 között.

Orvosi művei közül említésre méltó a Szepes és Liptó megyében előforduló járványos betegségekről valamint a himlő Árva megyei népi gyógyítási módjáról írt munkái:

Meteor megfigyelések is érdekelték: A már említett folyóiratban a tátrai barlangok csüngő cseppköveiről, valamint a tátrafüerdi forrásokról is írt: A tátrai gránátokról közölt leírása (Descriptio lapidum granatorum in Carpatho Scepusiensi inventorum) F. E. Bruckman Magnalia dei in locis subterraneis, (Braunschweig, 1727.) művében jelent meg.

Tudományszervezési elgondolásait a

című Késmárkon megírt és a sziléziai Brigá-ban kiadott művében fejtette ki. Ez a magyar tudósoknak szóló felhívás egy tudós társaság megalakítására és "Acta Eruditorum Pannonica" című folyóirat kiadatására. A felhívás akkor nem talált visszhangra. Meg kell még említeni Fischer Dániel kritikai munkásságát is: kritikát írt a Tátráról addig megjelent művekről: G. Wernher (1549), Frölich D. (1639, 1643), Szentiványi M. (1691), Csiba S. M. (1713, 1714), Bél M. (1723) és F. E. Bruckman (1727) szerzők műveiről.

Az első tátrakutatók egyike és a Tátrával foglalkozó irodalom első kritikusa. Saját idejében a Tátrát nagyon jól ismerte. Műveit más kutatók is forgatták, pl. Bél Mátyás.

Irodalom:

Forrás:
[Z. Radwańska-Paryska, W. H. Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska, Wydawnictwo górskie, Poronin 1995., 281. o.]