Rochlitz Nándor


1846-1913.

megjelent az Ungvári Újságban 1913 márciusában.


A becsületes, jóravaló munkások sorából dőlt ki Rochlitz Nándor, m. kir. főerdőtanácsos, a mindenki által szeretett "Nándor" bácsi. Halála gyászba döntött egy szép, nagy családot; de siratják az elköltözettet nagyszámú igaz barátai és tiszttársai.

Rochlitz Nándor halála veszteséget jelent abban a körben, ahol működött. Mint a hegyvidéki kirendeltség ungi intézője - előbb teljes hatáskörrel, később, mint a gazdasági felügyelőséghez beosztva, - olyan mukásságot fejtett ki, amellyel méltán megérdemelte a "ruthének atyja" elnevezést. Éjt-napot összetéve fáradozott Rochlitz Nándor, hogy az a cél, amerlyet a hegyvidéki kirendeltség felállításával az állam kitűzött, minél jobban megközelíthető legyen. Ma még a hegyek között a kicsiny ruthén falvakat járja Nándor bácsi, holnap már az Alföld búzakalászos rónáira szállítja az aratókat, hogy jó keresetet biztosítson nekik.

Az bizonyos, hogy akadályt nem ismerő akarata, puritán becsületessége, lekötelező nyájassága, szivének meleg szeretete - sokáig élni fog Ungvár és a vármegye lakossága lelkében. Aki úgy tölti be hivatását, mint Rochlitz Nándor, annak emléke áldott lesz.

* * *

Rochlitz Nándor életrajzából felemlítjük a következő adadtokat: Bártfán született 1846. augusztus 8-án. Elemi iskoláit szülővárosában, a gimnáziumi első osztályát Sárospatakon, a többit Eperjesen végezte, az erdészeti akadémiát pedig Selmecbányán.

Állami szolgálatát 1872. október 1-én kezdte meg az ungvári m. kir. jószágigazgatóságnál. 1874. december 1-től csaknem egy évet az ungvári m. kir. főerdőhivatalnál szolgált, majd a pénzügyminisztérium erdészeti ügyosztályában hivataloskodott egy évig. 1876. október 1-től 1877. április 30-ig a selmecbányai m. kir. erdészeti és bányászati akadémiánál mint tanársegéd nyert alkalmazást. Azután visszakerült az ungvári m. kir. főerdőhivatalhoz és pedig először mint a fenyvesvölgyi erdőgondnokság vezetője 13 éven át szolgált híven, becsületesen, a felvidéki nép szeretetét már akkor megszerezve. 1891. január 1-től a központban működött mint ellenőrző tisztviselő, 1901. január 1-től pedig egész haláláig a hegyvidéki kirendeltségnél. Egy emberöltőt tesz ki a szolgálati ideje, amennyiben 40 és fél évig működött felettes hatóságának legnagyobb megelégedésére és a közügy javára.

* * *

Rochlitz Nándor a lelkiismeretes munka áldozata. A sok utazás közben meghült; de azért csak végezte kötelességét. Egyszer csak, úgy karácsony előtt, ágyhoz szegezte a betegség. Tüdőbaj mutatkozott, mely ellen hiába keresett gyógyulást a délvidék enyhe levegőjén. Hiába volt a család szeretetteljes ápolása is. Nagy szenvedéstől folyó hó 23-án éjjel háromnegyed 12 órakor megváltotta a jótékony halál. Temetése 25-én délután ment végbe a részvét oly megnyilatkozása mellett, amilyenhez hasonlót alig láttunk Ungváron. A szertartást Margócsy Aladár evangélikus lelkész végezte, aki szívhez szóló beszédében találóan emlékezett meg a derék családfőről, a lelkiismeretes hivatalnokról és jó barátról.

Temetésén résztvettek a hegyvidéki kirendeltség részéről Lonkay erdőtanácsos és dr. Dortsák Ede miniszteri fogalmazó, megjelent a kir. főerdőhivatal tisztikara Békény Aladár főerdőtanácsos vezetésével, az állami erdőhivatal tisztviselői Hibbján erdőtanácsossal az élén, a 66. gyalogezred és a honvédség több tisztje, Zboray Bertalan gazdasági felügyelő, valamennyi egyház és hivatal képviselői.

Beláthatatlan tömeg kísérte a jó Nándor bácsit utolsó útján és a kálváriai temetőbe helyezték örök nyugalomra. A göröngyök hullásával megeredtek a könnyek s néhány óra múlva az alkony ráborult az új sírdombra.

* * *