Hegyeink Királya1


– Tanulmány a Negojról. –

Írta: Szalay Béla dr.

Különlenyomat az Erdély 1908. 5–6. számából

Az Erdélyi Kárpát-Egyesület kiadása

Kolozsvár

Szent Bonaventura könyvnyomda nyomása

1908.


I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
VII.
VIII.
IX.
X.


      Nagy-Szeben, 1908. január.

      Jelenleg minden gyermek tudja, hogy havasaink fejedelme, legmagasabb csúcsa az erdélyi Kárpátoknak, de meg az egész román királyságnak is a Negoj. Két birodalma is van szegénynek, de azért nem birta annyira vinni, hogy nevét tisztességesen leírni megtanultuk volna. Nem "Nyegoj" ő, az istenadta, ahogy rendesen irják, mert a román paraszt, aki pedig irányadó e téren, sohasem így ejti ki, s csak a románul rosszul halló magyar fül képzeli annak. "Negoj" az ő tisztességes neve magyarul, és Negoiu románul. Hogy csakugyan ez a helyesírás az egyedüli megengedhető, azt a szómagyarázat bizonyítja.
      A Negoi egyike azon sziklatetőknek, melyeknek keresztelőjét nem hazánkban, hanem Romániában ülték. Volt és van ugyan hazai neve is (Szkoréi csúcs – Vârfu Scoreiului), de e jó név alig ismeretes. Etimologiai és más tekintetből is fontos tudni valamennyi határszéli oromról, hogy tőlünk, vagy a déli szomszédtól kapták-e nevüket? E szerint sok csúcsnak két neve is van. Ezekről az érdekes dolgokról azonban máskor.
      Elég az hozzá, hogy volt egyszer, úgy vagy 600 évvel előtt, de bizonyosan régebben mint 200 év előtt2 Oláhországban, a Topolog folyó vidékén, Salatrucul község táján egy tehetősebb román gazda, kit Negoi-nak hívtak. Sok barma, juha lehetett, melynek nem volt elegendő az amúgy is más nyájak által ellepett havasok aljának területe, ezért felhajtotta őket a Topolog völgyének oldalain egészen addig, hol ez két részre oszlik, a Szkára völgyére (Izvorul Scarei) és a Negojéra, mely utóbbinak akkor még neve nem volt. A hegyoldalakon jó legelőt talált, s e völgyet, mely biztos menedéket nyujtott a török és besenyő portyázók ellen is, számos éven át birtokolta, amely alapján román szokás szerint róla kapta a nevét (Izvoru Negoiului). Itt, a fenyők feletti legközelebbi füves oldalain a völgynek, ezen a vidéken gyökerezik a Negoi név. Később mind feljebb haladtak a nyájak, egészen a szikla régióba, amelynek legmagasabb csúcsát a "Negoj völgy feletti csúcsnak" (Vârfu la Negoiu) neveztek az oláhországiak, és csak sokkal, sokkal később lett e név nálunk is ismeretes, amint azt majd látni fogjuk.
      E vázolt módja a Negojcsúcs neve keletkezésnek egyuttal általános törvénye a román parasztnak akkor, midőn csúcsokat – melyekkel különben nem sokat törődik – akar megnevezni, azaz mindig először a völgy kap nevet (túlnyomólag személynevek, néha növények, állatok stb. nevei is), s a kúpokat szükségből csak úgy szokta említeni, hogy "az X. völgy fölötti orom."
      Nevezetes törvénye ez a román nevű havasi terminológiának, amelynek nem ismerése etimologikus kutatásoknál megbocsáthatatlan tévedésekre adhat alkalmat. Ezt beható kutatásaim a Fogarasi havasok északi oldalán feltétlenül



1 Az ebben a tanulmányban felemlített művek szinte mind a nagyszebeni Bruckenthal-könyvtár tulajdonai.

2 Erre t. i. adataink vannak. Lásd a 157 éves Luchsenstein-féle térképet, melyről kuriózumként megjegyzem, hogy helynevei jobbak, mint a legujabb térképeinké!



4. oldal

beigazolták. Sajátos véletlen, hogy ugyanazon időben a Fogarasi és Páring-havasok déli oldalain, E. de Martonne, egyetemi tanár, francia geologus teljesen hasonló természetű kutatásokat végzett s tőlem függetlenül ugyanazon végeredményekre jutott.
      A legrégibb térképeken (XVIII. század) a "Negoy" név nem az országhatárra, hanem jóval lejjebb, a Negoj-völgy helyére van írva, jeléül annak, hogy nem a csúcsot, melylyel akkor még senki sem törődött, hanem csak az alsó völgy oldalait, a havast illeti meg e név.
      Sőt a szkoréi és szeratai parasztok, kiknek legelői szomszédosak a Negoj vidékével, s kik ennélfogva e területet a legjobban ismerik, arra a kérdésre, hogy melyik a Negoj, még manap is így felelnek: Az nem látszik, mert odébb van Romániában! E parasztok őseiktől mindig úgy hallották, hogy a Negoj területe csakis Romániára terjed ki. Mindez bizonyítja, hogy Negoj alatt eredetileg nem csúcs, hanem legelőterület értendő és hogy a csúcsneve csak utólag, főleg az erdélyi turista urak kedvéért használatos. A "Negoj" név tehát nem a csúcs, hanem a völgy tulajdonságait személyesíti. Hunfalvi is személynevet lát a Negoiban, de abban tévedésben van, hogy ez erdélyi, és szláv eredetű. (Lásd dr. Darvai Móric cikkét, 1890. Századok 171. old.) Ez az utóbbi feltevésre nincs szükség, mert a Negoj aránylag ujabb név.
      Hogy a Negoj etimologiájával végezzünk, megemlítem, hogy Br. Bedeus1 a niv, nig tővet látja benne (nivis latinul hó), s így értelme szerint "hócsúcs" volna, s igen régi név. Ki kell e helyen azonban jelentenem, hogy az antik korból Erdélyben egyetlen magas szikla csúcsnak a neve sem maradhatott ránk, abból az egyszerű okból, mivel ezek teljesen járhatatlanok voltak akkor, s így nem is forgott fenn ok arra, hogy nevekkel tiszteljék meg őket. Éppen a Negoj mellett soha havasi ösvények nem vezettek a kopár szírtek miatt. Hazai vonatkozású régi latin és görög hegynevek nem egyes kúpokra, hanem egész hegyláncokra vonatkoznak. (Serrorum montes, Karpatikhoz óroz, Mons Caucasi, Scythica juga etc.)
      Ellene kell mondanom Bedeus báró felfogásának más okokból is. A román paraszt olyan szikla csúcsot, melyre juhai nem mászhatnak fel, csak arról nevez el, ki a nyakát kitörte rajta; különben mindig a juhgazdaság irányítja az elnevezéseket. Ez is fontos szabály, melynek létezéséről mindenki meggyőződhetik, ki a helyszínen, a havasokon végzi vizsgálódásait. Eddigelé a hivatalos etimologia ugyanazon módszerekkel igyekezett levezetni a csúcsok neveit, mint a régi községi és folyamneveket. Hangsúlyoznom kell, hogy e módszer akkor, midőn román nevű csúcsokról van szó, teljesen hibás. Ez az oka annak, hogy dr. Emil Fischer a régi módszerrel sok hibás eredményhez jutott (Jahrb. d. S.K.V. 19. old.) A követendő utat, bár itt csak vázlatosan, megmutattuk.
      Negoi (vidékenként Neagoi) egy igen elterjedt román nemzetség ismert neve, és miután a hegyrésznevek túlnyomó százaléka családnév, így tehát semmi okunk sem lenne benne mást, mint családnevet látni. Felmerült az a nézet is2, hogy e név tulajdonosa maga a nagyságos Negoi János vajda lett volna (1511–1522), kinek tiszteletére a zergevadászat (?) révén nyerte volna e szírt a nevét. De ez is felette valószínűtlen. Igaz ugyan, hogy ma a zerge igen divatos és nemes vad, de nem így lehetett az 400 év előtt nálunk! (A salzburgi viszonyok hazánkra nem érvényesek.) A hegyi sportot akkor egyáltalán nem ismerték, de sőt bolondnak tartották volna, ki a félelmetes sziklák közé mászik; lent, a havasok aljában, az őserdőkben, hová lovakon indultak, bőven kaptak medvét, vaddisznőt, sőt bölényt,


1 Gustav Baron Bedeus: Ortsnamenbedeutung, 1906. N-Szeben 12 old.

2 Jahrbuch d. Siebg. Karp. V. 1892 48. old. A Berger: Aus dem Árpás-Thale über Curtea de Argis.



5. oldal

szarvast is még akkor, – ugyan minek erőltette volna meg magát egy fejedelem az akkor annyira szokatlan hegymászással, ösvények nélkül; minek éjszakászott volna a sziklák közt? Talán egy kecske-féle álatért? Mi ez a szarvashoz, medvéhez, bölényhez képest? De meg ha zergét akart volna is lőni, azért sem kellett volna magasra másznia, a fenyőnél kapott volna eleget; akkor a zergék nem még nem volt okuk az emberek elől a legvadabb sziklákra menekülni. Szóval Negoi vajdának semmi oka sem volt a Negoi csúcsot megmászni, de száz oka lehetett elkerülni. "Negoi" különben még több más havas neve is, pl. a Pietrosz táján. Ide el sem juthatott Negoi vajda. Sok nagyon régi vadászat leírását ismerjük, ezek közül azonban egy sem folyik le az erdők felett! Jellemző máskülönben, hogy Reissenberger nem 1511-ben, hanem 1841-ben, a havasok alatti falvak egyikében sem akadt olyan parasztra, ki elmerte volna őt kísérni a Negoi sziklaszirtjeire.
      Sajátos világot vet a román hegyvidéki paraszt gondolkodás módjára még a következő vonás is: Veres torony és Breáza közé vagy 40 óriás havas esik; e területen minden létező helynevet összeírtam (vagy 4–5000), de egyetlen egyre sem akadtam, mely valamely híres, magas állású egyén nevéhez kapcsolódnék. Thököly, püspökök, grófok látogatták a havasokat, de róluk a nép semmit el nem nevezett. Fenntartotta e megtísztelést a magához hasonlók számára1.
      Csak mellékesen említem, hogy a Negoi családnév töve a latin naevus (=anyajegy; románban = neg, neag)2 s így a Negoi annyi, mint Bibircsós. Analógiáját megtaláljuk a latin Ciceroban, amely egyértelmű. Cicer = bors, bíbircs). Havasaink fejedelme tehát végső elemzésben nem egyéb mint: A bibircsós arcu juhos gazda csúcsa! Ezt a kis tréfát csak azért hoztam elő, mert némelyek szerint a Negoi, a bibircs (naevus = neag) tőre vonatkoztatva annyit jelentene, hogy: Bibircsós, rücskös csúcs! E felfogásnak ismét az a hibája, hogy a csúcs nevét a priori, önmagából akarja levezetni, elfelejtvén, hogy alatta hasonlónevü völgy is van, s arra nincs eset, hogy a román paraszt először keresztelt volna el egy félelmetes szikla csúcsot, s arról a völgyet! Nem a csúcsnak van völgye szerinte, hanem a völgynek van csúcsa.



II


      Ejnye, ejnye, most veszem csak észre, mennyire belemelegedtem a szómagyarázatba, pedig voltaképen egészen más dologról óhajtok beszélni. Engedelmet kérek tehát a hosszas kitérésért. Kezdjük ujból!
      A mint említém a Negoj ma dicsőségesen uralkodik minden orom felett; tekintélye mint Erdély és Románia legmagasabban fekvő pontjáé el van végleg ismerve. Kevesek tudják azonban, hogy hivatalosan csak 66 év óta van ez így, az előtt pedig senki sem tudta, hogy melyik Erdély legmagasabb szirtje; a Negojt még csak névleg sem ismerte senki.
      Nem egész érdektelen vizsgálat tárgyává tenni, miként vélekedtek szükebb hazánk legmagasabb ormáról régen s mikép fedezték fel az igazi uralkodó csúcsot.
      A mint ismeretes, 100 éve csak körülbelül, hogy a hegyi sport Svájcban megszületett, de igazi hódításokat ott is csak 50 év óta tesz. Annál kevésbbé meglepő, hogy hazánkban csak pár évtized óta járják a havasokat, azelőtt senki sem törődött velük. Meglepő, ha a régi földrajzi munkákat végiglapozzuk;


1 Ily nevek a román oldalon: Drumu lui Negra Voda, Drumu lui Traian ujabbkori csinálmányok, melyekről érdekesen emelte le a fátyolt A. Berger előbbi értekezésének 35–36 old.

2 Lásd Cihác nagy etimologiai szótárát.



6. oldal

19/20 része a földrajznak történelem, azután jó csekély topográfiai rész a síkságról, városkoról, falvakról, az ország hegyeivel azonban 2–3 kötetes geográfiai munkák is 1–2 sorban végeznek. Látszik, hogy semmi érzék nincs a hegyek iránt, melyeket borzsalmasaknak, veszedelmeseknek, igen csúfaknak, járhatatlanoknak irnak le általánosságban; sok mende-monda kering zordonságukról.
      Érthető tehát, hogy részletkérdésről még kevésbé kapunk felvilágosítást. Hogy melyik a csúcsok csúcsa, avval még 150 év előtt aligha törődött valaki. Benkő József 1778-ban kiadott "Transylvániájában" a legmagasabb tető kérdését még nem vetette fel. Általában a magyar írók sokkal több vonzalmat éreztek mindig történelmi tárgyú művek írására, semmint földrajziakéra. Ez az oka, hogy Erdély földrajzának régi irodalma nagyobb részt idegen (osztrák, porosz, francia, angol, olasz) és természetesen erdélyi német írók dolgozataiból ismeretes; ez utóbbiak a hegyek mellett lakván, elsősorban érdeklődhettek irántuk.
      Miután a fogarasi hegység irodalmának történetéről írandó tanulmányomban mindezen viszonyokra sokkal bővebben fogok kiterjeszkedni, e helyen csak tárgyam fejtegetésére szorítkozom.



III


      100 év előtt általában 3 főnézet uralkodott; némelyek a Szurult tartották a legmagasabb csúcsnak1, mások a Bucsecst, ismét mások a kerci havasok valamelyik szírtjét. A Negojra Partsch-on kívül senkisem gondolt, nem is ismerték.
      Erdély legmagasabb bérceinek legelső említését Kreckwitznél2 olvassuk 1688-ból; "Erdélynek sok a havasa; ezek közül a legmagasabbak Fogaras váránál feküszenek; járhatatlanok és örökös hóval fedvék."
      Hasonlóképp nyilatkozik de Luca 1791-ben3: Fogaras mellett találhatók a legmagasabb hegyek, melyek állandó hóval borítvák.
      Oláh Miklós művéből4 1763. csak annyit tudunk meg, hogy a leghatalmasasabb emelkedések az ország déli határán keresendők. (Transylvania undequoque cincta est altissimis alpibus, ex ea maxima parte, qua a Transalpinis (Oláhország) secernitur. Benkő (Milcovia) se mond többet.
      A XVIII. század vége felé egymásután több természetbuvár (Fichtel, Heidendorf, Joh. Binder, Lerchenfeld, Sigerus stb.) látogatja meg a Szurul-tetőt, ez az oka, hogy e havas ismertté válik, s csakhamar mint a bérces haza főcsúcsa kezd szerepelni.
      A térképen a Szurul csak 2281 m. magasnak van ma feltüntetve, és így, miután egy egész csomó 2400 m.-nél, de sőt 2500 m.-nél magasabb csúcs fordul ellő a Fogarasi-havasok láncában is, – méltán meglep mindenkit, hogyan jutott az aránylag alacsony Szurul ehhez a nagy megtiszteltetéshez? A magyarázat egyszerű. Tessék csak elpályázni Nagyszebenben a Bretter-sétányról, vagy még helyesebben a Poplakára vezető kocsiút kezdetéről megtekinteni Erdély egyik legszebb panorámáját, a Fogarasi-havasok láncát; mindenki meggyőződik, hogy Szebenből látszólag a legmagasabb csúcs a Szurul (és nem a Negoj,


1 Lásd L. Reissenberger: Drei Bergreisen – Verhandl. u. Mitt. d Siebg. NW. Vereines XXXVI. 1886. 27. old.

2 Ausfürliche Beschreibung des Fürst. Siebenbürgen 1688. Georg Kreckwitz, 39 old.

3 Geographisches Handbuch v. d. Österr. Staaten, 495. old.

4 Hungaria et Atila sive De Originibus ... Hungariae, Editio Tratiner, Caput XIV: de Tranyslvania 60. old. Nicol. Olahus. Művét azonban már 1536. évben megírta.



7. oldal

a hogyan azt Joan Turcu1 tévesen állitja) abból az egyszerü okból, hogy sokkal közelebb fekszik, mint a többi. A távlat hatásáról a régieknek kevés fogalmuk lehetett, hogy számításba sem vették.
      Ezt a hatást a látszólagos magasságra könnyű kiszámítani elméletileg is. Nagyságára vonatkozólag érdekes tudni, hogy pl. a Csortea (Ciortea), mely 145 m.-rel magasabb a Szurulnál, és csak 3,8 km-rel van megette: Szebenből nézve e két csúcs egyforma magasnak tetszik, egyik szinte észrevétlenül meg át a másikba egymás mellett.
      Szebenben nagyon sok ember fordult meg régen is, ez az oka, hogy az itteniek felfogását sok író magáévá tette.
      A híres Mich. Conrad v. Heidendorf emlékirataiban2 leírja kirándulását a Szurul csúcsára 1785-ben. Ez a legrégibb (Fichtelnek 1782-ben ismertetett Szurul túrája után3) havasi turista útleírás a fogarasi hegyek irodalmában, s már ennélfogva is nevezetes. Aranka György ismertette is 1796-ban Nagy-Szebenben megjelent folyóiratában4, a hol a Szurulról először olvashatunk magyar műben, igaz, hogy Czuru név alatt. Heidendorf emlékiratai nem voltak a közönségnek szánva, s így Aranka nem is olvashatta azokat. A "Czuru" rosszul hallott neve azonban elárulja a tényállást, hogy t. i. Aranka Heidendorf szóbeli közlései alapján írta ismertetését. – E kirándulásra még Kővári László is hivatkozik5. – Megemlíti itt Heidendorf, hogy a Szurul a Kerci havasok közt a legmagasabb. – Nem a helyszínén, hanem egyébkor jöhetett csak erre az eredményre, mert a ki a csúcson áll, nagyon jól látja, hogy az igen közel délkeletre emelkedő Budislav kúpja magasabb a Szurulnál. – Ez utóbbit legelőször Josef v. Lerchenfeld mérte meg 1796-ban s úgy találta, hogy 1078 párisi öllel6 fekszik magasabban mint az alatta folyó Olt tükre; a mellette levő Budislavot azonban 60–80 öllel még magasabbra becsülte7.
      Annak ellenére, hogy ez adatokat később több író is átvette tőle, a nagy közönség nem vett róla tudomást, s a Szurul továbbra is mint a legmagasabb csúcs szerepel.
      Joh. Binder 1804-ben valóságos tudományos expedíciót vezetett hegyünk tetejére, megmérte abszolut magasságát (1187, toise) és megállapította, hogy a Szurul egyike a legmagasabb csúcsoknak e hegyláncban8. Kirándulását igen érdekesen írta le.
      Annál meglepőbb, ha Galetti 1840-ben biztosít bennünket9, hogy a Budislav csak 7029 láb, holott a Szurul 7319 láb magas.
      A Fogarasi-havasok irodalma, még a legujabbnak jórésze is, nem egyéb, mint hibák, nagyítások és hihetetlen tévedések olyan halmaza, a milyenre más hegyek irodalmában sehol sem akadhatunk. Bizonyos, hogy a Himaláját vagy New-Seeland gleccsereit sokkal hívebben írták már le, mint legszebb hegyláncunkat. E mulatságos hibák közé tartozik a következő is:


1 Escursiuni pe muntii ... Fagarasului 1896. 128. old.

2 "Mich. Conrad v. Heidendorf: Eine Selbstbiographie." Dr. Rud. Theil Archiv des V. f. Siebg. LK. XVIII. 1883. 117. old.

3 "Geschichte der Beschreibung ... (des) ... Säulenpath u. Sternspath ... etc ..." Fichtel – Schriften der Berlinischen Ges. Naturforsch. Freunde III. 1782. 446. old.

4 A nyelvmivelő Társaság munkájának I. darabja: Egy erdélyi természeti jelenés a Feleki havas Pojána Drakuluj nevű csupján. 164–166. old.

5 Kővári László: Erdély földe ritkaságai. 45. old.

6 1 öl = 6 láb; egy francia láb = 0,32484 méter; 1 bécsi láb = 0,31608 m.

7 Lásd Siebenbürgische Quartalschrift V. 1797: Zur Geographie Siebenbürgens. Szerző nincs. 84. old.

8 Siebenbürgische Provinzial Blätter I. 7805. 173. old. Reise auf den Surul

9 Lásd Galetti's Weltkunde 1840. IX. kiadás és A. Kurztól: Chronographische Skizzen. Blätter f. Geist. Gemüt. u. Vaterlandskunde, VI. 1842. 355. old.



8. oldal

      F. S. Beudant minerálogus 1818-ban közhirré teszi1, hogy a Szurul a Tátra-hegycsoporthoz tartozik! és 9318 rajnai láb magas (közel 3000 m.) Ha tisztelt olvasóim közül valaki még ezzel az eredménnyel sem volna megelégedve, azt sietek megnyugtatni, hogy Beudant úr még egy másik 9318 láb magas hegyet is ismer Erdélyben, és ez a ... Büdös!
      Dove szintén 9261 lábnyira emeli fel a Szurult2.
      Szintén nagy túlzásba esik Ign. Lenk, midőn hegyünket 8508 lábnyinak mondja3.
      Ehhez megjegyzi, A. Kurz (354. old.), hogy miután szerinte az örökös hó határa 8400 láb, e szerint a Szurulnak ezen határ fölé kellene már esnie, a mi egyáltalán nem áll.
      Kutatásaim szerint ez a legrégibb megemlítése (1842.) az örökös hó határának a Fogarasi-havasokban, s így ez az adat hegyeink jegesi irodalmának történetébe is belevág.
      Megemlítendő még Ad. Jos. Krickel4 is, ki 1830-ban Feleken a legmagasabb csúcs után tudakozódván azt a választ kapta, hogy az a Szurul, az után pedig a kúpok így sorakoznak nagyság szerint: "Der Vurful, – Plyeschy, – Obursche, – Avrischelu, – Helymik, – Popologuly." Ezek mind 4000–6000 láb magasak volnának. Itt ismét egy bolondgombávak állunk szemközt. Ily csúcs nevek t. i. egy térképen sincsennek. Hogy a szerző e megfejthetetlen szavakhoz miként jutott, örök titok maradt volna, ha véletlenül nem akad kezembe egy másik mű5, melyben felvannak sorolva a Szebenszékhez tartozó országhatár menti csúcsok stb. nevei sorban keletről kezdve ilyképen:
      1. Wurful Pliesche (helyesen Vârful-plesii; a mai Scarisóra, Felek felett).
      2. Obursche Avrikelui cselui mik (a. m. a kis Avrizsel völgy teteje.)
      3. Obursche Topologul (azaz a Topolog völgy teteje) stb.
      Hogy mikép jutott Krickel az ő rosz idézeteihez, micsoda félreértés folytán tett meg minden egyes szót külön csúcscsá – nehéz megérteni –; annyi azonban bizonyos, hogy az idézettek csak alárendelt magaslatok. Úgylátszik azon egyén, kit Krickel megkérdezett, maga sem ismerte a magas csúcsokat, s a Quartalschriftből vett idézettel le akarta rázni nyakáról a kíváncsi idegent. Gondolta magában: Neki jó lesz ez is!
      A Szurul igen nagy magasságáról annyira megrögzöttek voltak a nézetek, hogy e balhit még 1868-ban is, tehát 26 évvel a hadsereg végleges, pontos meghatározásai után, szószólóra akadt egy angol tudós személyében. Charles Boner azt mondja:6 "A Szurul (szlávul azt jelent, hogy a nagy) egyike Erdély legmagasabb csúcsainak, közel 8000 láb magas." Sietünk különben kiigazítani, hogy "Surul" románul és szlávul nem a nagyság fogalmát fejezi ki, hanem azt jelenti: "A szürke". Egy lónak a neve ez, mely igen régen elpusztulván az oláhországi "Surul" völgyben, annak nevet adott. Igen sok analogia igazolja e föltevést. (Paren Calului a Nagy-Ucsa völgyben, Piatra vacii a Nagy-Árpásban stb.) Hogy nem a Serrorum montes származéka, azt más helyen fogom ismertetni.


1 Mineral. u. geognost. Reise durch Ungarn. 29-32. old.

2 Lásd Ad. Senoner: Zusammenstellunk der ... in ... Siebgen. g. Höhenmessungen. Jahrb. der K. K. geolog. Reichsanstalt in Wien. 1854. 59. old.

3 Lásd A. Kurz fennebb említett művét 354. old. Megjegyzem, hogy ezt az adatot hiába kerestem Ign. Lenk v. Treuenfeld művében (Siebenbürgens geographisches etc. Lexicon 1839.) Surul cím alatt IV. köt. 230 old., csak az áll, hogy 1078 öllel magasabb az Oltnál.

4 Fussreise durch den grössten Theil d. Österr. Staaten 1830. 66-67 old.

5 Siebenbürgische Quartalschrift, VI, 1798, 35. old. Verzeichniss der südlichen Grenzgebirge ... des Hermanstädter Bezirkes. Szerző nincs kitéve.

6 Siebenbürgen, Land u. Leute. 171. old.



9. oldal

      Még a legújabb időben is azt írja a híres F. Pax1, hogy neki úgy tetszik, a Szurulnál magasabbnak kell lennie, mint a hivatalos kóta.
      Ideje azonban, hogy óriásunktól búcsuzzunk!



IV



      Egy névtelen már 1797-ben kiemelte2, hogy a Szurul nem a legmagasabb kúp, mert Lerchenfeld József mérései szerint a Budiszláv 60–80 öllel magasabb. Ezen igen régi adatokra támaszkodva ismételten tartották ez utóbbit is Erdély legmagasabb ormának. Igy említi 1801-ben Joh. Mich. Ballmann3: "A Szurul egyike a határszéli hegylánc legnagyobb hegyeinek, mely Szebenből a szemlélő elé tárul; 1078 toise-zal fekszik magasabban, mint az alatta elterülő Olt. Azonban a Budiszlav 60–80 toise-zal őt is túlszárnyalja."
      Christ. C. Andrä sem nevez meg művében4 nagyobb csúcsot, mint az Oltnál 1140 toise-zal magasabb Budiszlavot.
      M. Demian 1809-ben5 és J. A. Demian is 1804-ben6 szóról-szóra átvették Ballmann szavait. J. L. Stotz7 hasonlóképen.
      Sokkal határozottabban beszél azonban Dr. Seiz8, ki a Budiszlavot 6890 láb magasnak, s az egész hegylánc uralkodó csúcsának tudja.
      Az előbbiekhez sorakozik végre Aszalay de Szendrő József térképe9, a mely a Budiszlavot mint a legmagasabb csúcsot 1488 bécsi öl magasnak (2670 m.), és a Szurult 1418-nak tünteti fel.



V



      A mint láttuk, a Szurul és Budiszlav-párt (hogy így fejezzem ki magam) hivei Szebenből tekintették csak a havasokat s optikai csalódás áldozatai voltak. Az Olt mentén a havasok aljában nem tették meg az útat Fogaras felé, mert különben tévedésüket hamar észrevették volna. A ki ez úton ma vonaton végigrobog, bámulni fog az igen magas csúcsok nagy számán, melyek változatos alakban tolakodnak szemünk elé, a léleknek nagy gyönyörűségére. Főleg az egész hegylánc középpontján, Kerc-Árpás vidékén csodálatosan nagyszerű e látvány. A Szurul mint távoli ötödrangú, emelkedés int már csak felénk, s figyelmünket főleg a kerci óriások kötik le. Ez az oka, hogy a mai Fogarasvármegye régi ismerői (főleg vadászok) általában a Kerci havasokat tartották nem csak a fogarasi hegylánc, hanem egész Erdély legmagasabb csúcsainak is. Joan Turcu is megemlíti10, hogy az Olt mentén haladva jól látszik, hogy a Vânatórea, a Kerci havasok királya, az egész hegylánc felett is uralkodik. Ez úgy is van látszólag.
      Paul v. Partsch, a kitűnő megfigyelő, is említi11 kéziratos művében, hogy midőn Fogarason járt, a Kercesorai havasokat nevezték neki, mint


1 Grundrisse der Pflanzenverbreitung in der Karpathen 1898. 90 old.

2 Sieb. Quartalschrift V. 1797. "Zur Geographie Siebenbürgens" 84. old.

3 Statistische Landeskunde Siebenbürgens, 7-8 old.

4 Neueste geogr. atat. Beschreibung d. Kaiserthurms Österreich, 1813. 47. old.

5 Tableau géog. et pol. de la Hongrie; II. köt. 388 old.

6 Darstellung der Österr. Monar. II. köt. Siebenbürgen.

7 Neuest. st. to. Darstellung des Gr. Siebenbürgen 1812. p. 9.

8 Geogr. Lexicon 1829. Pesth. Lásd még: A. Kurz: "Chronograph. Skizzen", Blätter für Geist. Gem. u. Vaterlandskunde VI. 1842. 354. old.

9 Mappa generalis Hungariae 1830–1840. Vienna.

10 Escursiuni pe muntii Făgărasului 1896. 128. old.

11 Reiseskizzen aus Siebenbürgen 1826. kézirat Augusztus 6!



10. oldal

az egész hegységben a legmagasabbakat. Partsch úti jegyzetei sok érdekest tartalmaznak. A Szurulról (august. 4.) megemlíti, hogy igen nagy csúcs, de nem a legnagyobb. Tervbe is vette megmászását, de úgy látszik abba maradt. Augusztus 5-én ujból írja, hogy Felekről Fogarasig utazván számos csúcsot lát, melyek a Szurulnál sokkal magasabbak, sőt valószínűleg az Ünőkőnél is. Augusztus 6-án Fogarason van; innen főleg két csúcs tünik fel az által, hogy a többiek fölé emelkedik. Sajnos, körülményesebben nem terjeszkedik ki e két csúcsra, de saját megfigyeléseim alapján valószínűleg az Urleát és a Galasescut (2475 m.) érthette.
      A kerci havasokról különben J. J. H. Czikann és F. Gräffer is írják1 1836-ban, hogy Erdélyben a legmagasabbak, melyeknek legfelső csúcsai örökös hóval vannak fedve. Mint igen magas csúcsokat következőket sorolja még fel Liechtenstern (lásd később) nyomán: Urnőekőe (az Ünőkő), Budislav, Surul.
      Még részletesebb adatokat olvasunk P. Karl v. Bruckenthal 1790. körül írt kéziratos művében2, mely szerint "das Kerzergebirg" a legmagasabb Erdély valamennyi hegye közt: ennek mindig hóval fedett csúcsairól a még nyári meleg nap sem képes a havat leolvasztani. Érdekes tudni, hogy a még régibb földrajzírók nagyrésze, mindegyik saját elődének adataira támaszkodva egyhangúlag erősítik, hogy havasaink teteje örökös hótól fehérlik. Dr. A. F. Büsching3 is azt írja, "Die höchsten Berge sind unweit Fogaras und beständig mit Schnee bedeckt." – Ennyit a kerci hegyekről.



VI



      Ha az 1760. és 1840. évek közé eső hazai földrajzi irodalmat átböngészük, arra az eredményre jutunk, hogy a "Negoj előtti időkben" az írók túlnyomó száma, nem az eddig ismertetett csúcsokat, hanem tulajdonképpen a Bucsecst tartotta és tarthatta legtöbb joggal Erdély uralkodó csúcsának. A Bucsecs igen közel fekszik egy nagy városhoz, Brassóhoz, (éppúgy mint a Szurul Szebenhez), s ez az oka, hogy magasságát olyan hamar megmérték. Látható, hogy hegyeink történetére mily nagy befolyással voltak a közeli nagyobb városok.
      Az erdélyi 2500 m.-nél magasabb csúcsok közül a Bucsecs az első, melyet megmásztak s megmértek.
      Luk. Jos. Marienburg4 1803-ban a Bucsecst 8154 láb magasnak állítja s hozzá teszi "és így nem egészen bizonyos az, hogy csakugyan a Kerci-havasok Erdély legmagasabb hegyei."
      Ugyancsak e szerző 1813-ban azt írja5: "Erdély legnagyobb havasát még nem ismerjük; a legtekintélyesebbek közé tartozik a Surul 7122, Retyezat 7800, Bucsecs 8100 láb magasságával."
      Szóról-szóra ezt állítja J. H. Benigni is6 1837-ben.
      Jos. Marx Liechtenstern (v. Link) már határozottabban nyilatkozik7: " Legmagasabb hegyek Erdélyben: Bucsecs 8160 láb, Retyezát 7980, Ünőkő 7392, Budislav 6888, Surul 6468."


1 Österr. National Encyklopaedie. 1836. V. köt. 33 old.

2 Staatverfassung des Grossfürst. Siebenbürgen. II. fejezet. Kézirat, kemény kötés 1/4 form.

3 Erdbeschreibung 1788. p. 560.

4 Zeitschrift von und für Ungarn IV. köt. 1803. 159. old. "Etwas zur Berichtigung geogr. Schriften üb. Siebenbürgen"

5 Geographie des Grossfürst. Siebenbürgen 20. old.

6 Handbuch der Stat. u. Geogr. v. Siebgen. 1837. I. köt. 3. old.

7 Handbuch d. neuesten Geogr. d. Österr. Kaiserstaates. 1817. 1492. old.



11. oldal

      W. C. Blumenbach is1 8160 láb magasnak modja a Bucsecst s valamennyi egyéb csúcsnál magasabbnak. A Budislav szerinte alacsonyabb, mint a Szurul.
      Az Erdélyben végzett sok önálló kutatásairól híres Joh. Grimm2 1833-ban azt írja, miután a Fogarasi-havasokat (melyeket "Kertzer Grenzgebirge"-nek nevez) megemlítette: "A Butsest" tán Erdély legmagasabb csúcsa, amely összefügg a már Oláhországban fekvő Karaimán kupjával, amely utóbbi kissé még magasabb."
      Ez utóbbiban téved.
      1842-ben, midőn a Negoi magassága beavatottak előtt már ismeretes volt, jelent meg J. G. Fr. Cannabich3 munkája, melyben elavult adatok nyomán olvasható: "Erdély magas csúcsai közé tartozik a Budislav (6800), Surul (7000) és a Buzesd (=Bucsecs) mely 8385 bécsi lábnyira emelkedik s Erdély legelső csúcsa."
      1851-ben, már alaposan elkésve, utána sántikál az előbbieknek Julián Chownitz4, a ki így ír: "A legnagyobb csúcsok Erdélyben a Bucsecs, azután a Surul és a Retyezát." Hogy a nagy közönség, amint látható, még 1851-ben sem vett tudomást a Negojról, abban leli magyarázatát, hogy a katonai térképek még nem igen voltak forgalomban.



VII



      A mint láttuk, a Retyezátot szinte mindig a Bucsecscsel együtt, mint alacsonyabbat, emlegetik a szerzők. Ez az oka, hogy mint magasság tekintetében vezető szerepet játszó csúcsot csak egy író említi fel: Jos. Leonhard5 szerint a Retyezát körülbelül 1360 erdélyi öl a tenger felett; azután következik a Bucsecs 1300 öl, Surul 1190."
      A Nagy-Árpás havas elsőrangú magasságáról is csak egy mű számol be: Ad. Jos. Krickel meséli6, hogy midőn Fogarasban megkérdezte, melyek a legmagasabb csúcsok, felsorolták előtte a következőket: "Az 5400 lábnyi Arvissel leita" (értsd a mai Scara és Lajta csúcsokat), Puha, az Árpás egy tóval és Girdoman, melyeket még egy földrajz sem ismer; legnagyobb részüket nyáron is hó fedi."
      Ezek közül azonban csak az Árpás igazán magas (2474 m.) a többiek másodrangúak.
      Komikus, hogy Krickel tud egy olyan csúcsról is, melynek neve "der Fogarasch" (66. oldal). Ilyen persze nincs, nem is létezett.

      Felemlítjük végül, hogy ismerünk olyan munkát is, mely szerint a Királykő (mint a Bucsecsnél is magasabb!) volna az Erdélyi havasok királyának tartható7. Ezen kéziratban következő érdekes adatok olvashatók: "A Fogaras-Gebirgnek" legmagasabb havasai ezek: Kaczavé, Butyán, Burcatz (értsd Berkács-Bercaciu, Feleknél)." A Szurult 8000 lábra becsüli. Felsorolja a fogarasi hegylánc valamennyi ismertebb havasát, és nagyság szerint osztályozza


1 Neuest Gemälde d. österr. Monarchie 1837. III. köt. 341. old.

2 Geognost. bergmänn. Untersuchung u. Beschürfung der Zernester u. Marginener Gegend, 1833. Kézirat. 481. old. – A Bruckenthal muzeumban "Beiträge z. Geogn. v. Siegben" című kötetben (CXXXVII. a. száma)

3 Lehrbuch d. Geographie 329. old.

4 Handbuch z. Kenntnis Ungarns 1851. Julian Chownitz (Chowanetz) 270. old.

5 Lehrbuch z. Beförderung d. Kenntnis v. Siebenbürgen 1818. 7. old.

6 Fussreise durch d. gr. Th. d. Österr. Staaten 1830. 74. old.

7 Die Karpathen in Mähren, Ungarn, Gal. u. Siebenbürgen. Kézirat körülbelül 1825-ből. meglelhető ugyanott, ahol J. Grimm műve CXXXVII. b. szám alatt. 172. oldal. Szerző ismeretlen.



12. oldal

őket. Érdekes, hogy a "Tunsuskorét" illetve a "Skoréi havas"-t, melyet a mai térkép helytelenül Picioru Negoiului-nak nevez és így a Negoj északi nyúlványának tekintetik, szintén felemlíti (legelőször az irodalomban, kivéve a régi térképeket), de nem sorolja a legmagasabbak közé!
      A Bucsecsről is megemlékezik, mely 1200 toise magas volna, de hozzáfűzi, hogy Lill szerint a "Piatra des Monte le Kray" (– Királykő, melynek román neve Piatra Cralului) esetleg még Bucsecsnél is magasabb! A valóság azonban az, hogy 277 m.-rel alacsonyabb nála.

      Hogy nemcsak a Királykőt, de még az annyira szerény Büdöst is megemlíti Beudant a hegyek fejedelmévé, láttuk. Ez a bolondgomba úgy keletkezett, hogy Beudant, mint idegen, összetévesztette a Büdöst a Bucsecscsel, melyet 20-féle helyeírással is irtak.
      Ha az ember a badar állításairól hírhedt Joh. Tröster1 kirándulását olvassa a Bálványosra 1662-ben (– Götzenberg, Szebenhez közel, 1305 m.), ahol a szerző elmeséli, hogy e hegy tetejéről egésze Erdélyt be lehet látni2, a tájékozatlan azt a benyomást nyerheti, hogy ez valószinűleg Erdély legmagasabb csúcsa lehet. Úgy vélem, ez a legrégibb leírt kirándulás Erdély magasabb hegyein.
      Hasonló eset forog fenn Krekwitznél, aki oda nyilatkozik, hogy a brassói Cenk (Zinne, Kapellenberg) csúcsáról, amely a valóságban csak egy hegyecske "... kann man von dem Berge in die ganze Welt sehen"3.



VIII



      Azt hiszem igen tisztelt Olvasóimnak az óhajtottnál tán kissé bővebben is nyujtottam alkalmat meggyőződhetni, hogy a havasok királyáról Erdélyben 71 évvel ezelőtti időig még csak sejtelme sem volt senkinek, sőt hogy a hegyek igazi magasságát sem tudta senki, minden szerző más számokat említett, s hogy a legképzelhetetlenebb zürzavar uralkodott "az egész vonalon." Megemlíti ezt A Kurz is4. Voltak tárgyilagos szerzők, kik nyiltan be is vallották, hogy a legmagassabb csúcs ez idő szerint ismeretlen"; így olvasható ez Benigni, Marienburg és Ballmann idézett műveiben.
      A magasságmérések igen pontatlanok voltak. Némelyek a víz forráspontjának meghatározásával, mások légsúlymérővel próbáltak szerencsét. Ez utóbbi módszernél nagy hátrány volt, a tengerszint feletti ismert fix biztos magasságpontok hiánya.
      Mindezen tarthatatlan állapotoknak egy csapással vetett véget az osztrák táborkar, amely 1842-ben háromszögeléssel felmérte Gorizutti vezetése alatt összes havasainkat és megállapította, hogy a Negoj 8046 bécsi lábmagas lévén, egyuttal Erdélynek legkiemelkedőbb pontja. Ez volt az a katonai felmérés, melynek eredménye a felvételi tervezett lett, s ennek kisebbítése a mai ugynevezett speciális térkép (1:75000). E térkép síksági részén azóta sokat javítottak, azonban a havasok legnagyobb része még ma is ugyanaz maradt. Oly ösvények, melyek 20, 30, 40 év óta nem léteznek már, ott díszelegnek még ma is térképünkön, mutatva nagy elmaradottságunkat. A 66 év előtti hibákat fölleljük ma is e kártyán, melyen hiába keresnök a Scára jellemző gerinceit (Feleknél), a Gârdoman nyugati oldalának oly éles bordáit;


1 Szerző pl. azt vitatja, hogy a hunok germánok voltak; hogy a magyarok tulajdonkép németek stb.

2 Joh. Tröster, 1662. Das bedrängte Dacien 386. old.

3 Lásd Georg Kreckwitz Ausführl. Beschreib. d. Fürstt. Siebenb. 1688. Továbbá Luk Jos. Marienburg 1803. Zeitschrift von u. f. Ungarn: Etwas z. Berichtigung etc. 165. old.

4 Chronographische Skizzen. 1842. 353. old.



13. oldal

      a Vertopel (Árpásnál) viszonyai teljesen felismerhetetlenek, hibásak, a Kalcunéi nem kevésbbé. Néhány új nevet írtak be (sokszor felette tévesen), néhány ujabb pontot mértek fel, vagy javították ki a kótáját, 1–2 esztena jött vagy maradt el, ennyi a változás, de ami a fő, a hibás vázon, a körvonalakon változás nem esett. Jellemző térképünk tökéletlenségére, hogy pl. a Szurul területén körülbelül 220 ösvényt tudok megnevezni; a térképen 30–40-et találunk csak1.
      A mint láttuk, 1842-ben volt felavató ünnepélye havasaink királyának. A nagy eseményt, a nagy ujdonságot A. Kurz tette közhirré2. Itt látott a Negoi név könyvben nyomtatva legelőször napvilágot azon nevezetes kijelentés kiséretében, hogy trigonometriai mérések alapján 8046 láb magas és Erdély legkiemelkedőbb csúcsa. Utána a Bucsecs a legmagasabb, mondja Kurz (362. oldal) és e kijelentésénél gondolkodóba esem. Vajon hány ember tudja ma, 1908-ban, hogy melyik a második, melyik a harmadik? Nem lesz tehát érdektelen kitérni azon kérdésre, hogy következnek nagyság szerint az óriások. Erdélyben 9 csúcs létezik, mely 2500 m.-nél magasabb u. m.:

Negoi 2511 m. Retyezát 2484.
Mundra (Paring csp.) 2529. Középorom 2480.
Kalcun 2528. (Fogaras) Galasescu 2475. (Fogaras)
Nagy Visti csúcs 2526. Vârfu Urlei 2474. (Fogaras)
Bucsecs 2517. (nem 2508!) Vertop 2474.
Peleaga (Retyezat csp.) 2511. Vfr. Custura 2463.
Venatorea (Fogaras) 2508. Podrag 2456. (Fogaras)
Papusa (Retyezát) 2502. (Bővebben lásd "Hazánk főhegysége" cikkemben.)
Kis Negoj 2500.  
Capra 2490.  


      A Bucsecsre vonatkozólag megjegyezendő, hogy annak ellenére, hogy a katonai térképen magassága csak 2508 m.-rel van kitüntetve, a valóságban mégis 2517 m. magas, mert mint azt Hajdu János főerdész bebizonyította3, a katonai kóta olyan pontra vonatkozik, amely 9 m.-rel a főcsúcs alatt van.
      A Kalcunt illetőleg pedig fontos tudni, hogy e csúcs, mely közvetlen a Negoj után következik délkeletre, valamennyi régi kártya szerint, de a mostaniak szerint is kétségtelenül az ország határán fekszik, azaz fele részben Magyarországhoz tartozik. Eddig az összes határrendező bizottságok semmit sem tettek annak kidomborítására, hogy e csúcs jóval a vízválasztótól délre feküdvén kivétel azon irányító szabály alól, hogy az ország határa a fő vízválasztó és így egészen speciális intézkedésekkel (külön határjelekkell) kellett volna jogunkat hozzá biztosítani. A dolog oly furcsán áll t. i., hogy a határrendező bizottságoknak nincs róla tudomásuk, hogy a Kalcun a vízválasztótól délre fekszik az egész tömegével és pedig valószínűleg azért, mert nem vették észre azt, hogy a 66 éves kártyán itt egy 66 éves nagy hiba díszeleg, a mennyiben a vízválasztó a kártyán felfut a Kalcun csúcsára!
      E mulasztásra mát itt vagyok bátor felhívni a belügyminiszter úr figyelmét. Ha véletlenül felfedeznék, hogy a Kalcun rádiumot tartalmazó kőzetekből áll, milliókat veszíthet az ország; azonkívül itt az ideje nemsokára a kormányozható léghajó korszakának, mikor minden magas csúcs valóságos várat, fontos léghajó állomást fog képviselni s birtoka egyáltalán nem lesz közömbös az országra nézve.
      No de térjünk vissza kiályunkhoz, ki még mindig arra vár, hogy nevét, dicsőségét széthordozzák széles e hazában. Nem is vár hiában. 1842 után mind


1 "Surul und Surulhütte" dr. B. Szalay, Jahrbuch des S.K.V. XXVII. 1907. 33-35. old.

2 Chorographische Skizzen 1842 Blätter f. Geist. u. V. 361. old.

3 Hajdu János: A magyar–román országos határvonal erdészeti jelentősége. Erdészeti Lapok. XXXVIII. 1899. 82. old. Egyike turista irodalmunk legjelesebb termékeinek.



14. oldal

gyakrabban találkozunk nevével, így 1844-ben1, 1845-ben2, 1845-ben másodszor is3, 1846-ban4, 1847-ben5. P. Wolff műve különben kis meglepetéssel is kedveskedik. Megtudjuk belőle, hogy a Negoj Szebennél fekszik, s voltaképen azonos a Szurullal! Fogadja Wolff úr e helyen is leghálásabb köszönetünket szíves felvilágosításáért.
      A magyar nyelvű szakirodalomban legelőször Brassai Sámuel említi a "Természetbarát"-ban (1846. I. évf. "Egy pár adatunk honunk ismeretéhez" 127. old.), ahol beszámol a "közelebbi triangulirozás alatt került adatokról", melyek szerint a Negoe 1340 bécsi öl magasságával mindent felülmul. Másodszor Kővári László emlékezik meg a "Nego hegyéről" 1853-ban "Erdély földje ritkaságaiban" a 39–40 oldalon.
      Még érdekesebb s tanulságosabb, ha a Negoj megjelenését a régi térképeken kutatjuk.
      A legérdekesebb helyrajzi kártya, egy valóságos kincs, az 1751-ből való Luchsenstein-féle igen részletes, nagyarányú, bámulatosan kidolgozott, helyes havasi nevekkel ellátott fali kártya, melynek teljes címe itt következik: Principatus Transilvaniae tabula ex archetypo 1751 concinnato, recentioribus aucta observationibus denuo declineata per S. L. Luchsenstein, 1762. – 1 mérföld = 47 és fél mm.
      Ezen olvasható már a "Negoy" név, még pedig az oláhországi Negoi völgy felső részén, jóval az országhatár alatt.
      Ugyanezt látjuk az 1784-ből való, nagy Luchsenstein-féle "Graentz-Kartén". A Müller Ignác-féle kártyán, (Mappa geographica novissima Hungariae 1769.), amely szintén a Luchsensteiné nyomán készült, az előbbi helyen "Megoy" áll.
      Negoy olvasható még mindig oláhországi területen a következő kártyákon: Generalkarte v. Siebenbürgen 1789. A. v. Wenzely. Allgemeiner grosser Atlas 1790. F. A. Schrämbel és J. Boda. Geographische Mappe des Grossf. Siebenbürgen 1790. Szerző hiányzik. Karte des Hermanstädter Stuhles, Reissenberger L. 1847. És így tovább.
      Más térképeken a mai Szkoréi havasnak megfelelőleg, tehát a Negoj alatt északra ilyen elnevezésekkel találkozunk: Piatra lui Tunszu vagy rövidítve Piatra6.
      Tunsu-nak hívják ugyanis még ma is a Szkoréi havas alsó lábát. Tunsu helyett régi kártyákon néha elrontva Turcu is áll. Ilyen hibás írások sokszor nagy bajt okoznak. Szinte hihetetlen, mennyire hibásan másol egyik térkép a másikról. Erről sokat lehetne regélni; de még az új katonakártyák viselt dolgairól, akarom mondani sajtó hibáiról is. Sok gondot okoz nekem pl. az új 1:25000 tervrajzon Porcsesdnél a "Vale Surului" név, melyet a parasztok nem ismertek. Végre rájöttem, hogy e tervrajz régi kiadásain még Vale Socului áll. Ezt már ismerte minden paraszt.
      Egy térképen7 Piscul Popi olvasható a Szkoréi havas helyén. Miután azonban a régibb Müller Ig.-féle kártyán e név Piscul Bulei-n áll, nem lehetetlen, hogy az előbbi helyre e név tévesen elcsúszott, mi szintén sok zavarra ad okot.


1 Blätter f. Geist. Gemütt u. Vaterlk. VIII. 1844. Chorogr. Skizzen aus Siebenbürgen, Anton Kurz 107. old.

2 Archiv d. V. f. Siebenbürg Lk. Régi évf. I. köt. II. füzet 109. old. Höhenlage einiger Berge etc. – A. Kurz 1845.

3 Frz. Raffelsperger: Allg. geogr. stat. Lexicon 1845.

4 Mich. Fuss: Mantissa ad Floram Transivaniae auc. Baumgarten 14+70 old.

5 P. Wolff: Siebenbürgen nach Land, Volk etc. 1847. 3. old.

6 Mappa generalis regni Hunagriae 1806. Joh. de Lipszky, Pesthini Topogr. Special u. Postkarte des Grossf. Siebenbürgen 1855. Bermann, Wien. Magyar írásmóddal! Mappa Specialis Valachiae Dirwald 1816.

7 Karte des Grossfürst. Siebenbürgen 1792. Fo. Kevall.






IX.

15. oldal

      Említettük, hogy a Negoj megkoronozását először 1842-ben tették közhírré. Amint azonban látni fogjuk, itt csakis az annyi ideig vitás kérdés végérvényes eldőlését regisztrálta A. Kurz, mert a legmagasabb csúcs első megmérése nem a katonaság hivatalos munkájának, hanem külföldi egyének érdeme. Volt itt a hazában egy lelkes régész és természetbuvár M. Ackner sz.-erzsébeti pap, övé a dicsőség, hogy a Negojt legelőször megmérte és magasságát valamennyi eddig ismert csúcsénál nagyobbnak találta. Ez 1837-ben történt, s ez egyuttal a legelső ismert megmászása a Negojnak, melyet csakhamar követett egy második 1838-ban, ugyancsak általa.
      Nem egészen érthető, miképpen történhetett, hogy figyelmét mindenre annyira kiterjesztő, a pedánságig alapos és tudós Reissenberger Lajos nagyszebeni tanár Acknernek erről az erdélyi turistaság történetében korszakot jelső vállalkozásáról nem értesült.
      A Negojt t. i. Reissenberger is megmászta 1841-ben (szept. 3.) abban a meggyőződésben, hogy mint első érkezett a csúcsra, melyet meg is mért. Gyönyörűen írta le ez első Negoj-túrok történetét1. Társai voltak 1841-ben: Dr. G. Kayser és J. Schoger. A maitól merőben különböző utirányt követtek. Ma a csúcs északnyugati meredélyein hatolunk fel az országhatárig, melyet körülbelül 2320 m. magasságban érünk el s innen a román, déli oldalon haladunk fel keletre a főcsúcsra.
      Reissenberger azonban tévesen a Szkoréi havason (térképen tévesen: Picioru Negoilui) hatolt előre, tehát a Negoj u. n. északi gerincén s mindig az él közelében kúszott fel egész a főcsúcsig nagy fáradsággal. Útiránya tehát S. N. volt.
      Másodszor nagy kerülővel úgy jutottak célhoz, hogy a Serbota csúcs (melyet régen hibásan "Kis Negojnak" neveztek a szebeniek) W. oldalán átlépték a határt, leereszkedtek a déli oldalon a Negoj-katlanba, ahol akkor még egy szép tó volt 1963 m. magasságban (valamennyi tóról tudjuk, hogy mind kisebbek lesznek). Ez a sokszor emlegetett "Negoj-tó". Innen a főcsúcs-massziv SW. oldalán kapaszkodtak fel meredeken egy kőcsatornában a főcsúcsra. Csak később fedezték fel a sokkal kevésbé fáradságos és rövid mai útirányt, a szerátai utat, melyen sok bosszantó túlzás ellenére, mit róla írtak, ki kell jelentenem, hogy minden 10 éves egészséges fiú, ki ezelőtt már kisebb hegyeken járt, bátran felmehet. Szebenből némély hónapban több kisasszony megy fel a tetőre, mint férfi. A Negoj ugyanis a hölgyeknek kedvenc kiránduló helyévé vált.
      Felmerül e helyen a kérdés, hogy Ackner és Reissenberger előtt érintette-e emberi láb valaha a legmagasabb szírt fejedelmi homlokát? Figyelemre méltó, hogy midőn Reissenberger úgy Feleken mint F.-Porumbákon közhírré tette, hogy embert keres, ki a Negoj csúcsra felvezesse: kisérőnek nem találkozott senki a parasztok közt – kik pedig üres óráikban zerge-vadorzással foglalkoznak Szkoré havasain. Egy "zergész" ajánlkozott végre, hogy velük megy a Berger-csorbáig, melyet akkor Strunga Draculuinak hívtak. Ez a csipkézett nyak, mely elválasztja a Kis-Negojt tömbjét a szkoréi havastól. Innen magukra kellett tovább haladniok.
      E példából látható, hogy a hegyi pórok közt egyáltalán nem volt szokás a Negoj vidékére járni, sőt nagy respektusuk volt e vad sziklafalaktól. A parasztok sokkal kényelmesebb tájakon és közelebb is akadtak zergékre. Jellemző a román parasztra, hogy a havasokon épen csak annyit


1 Verhandl. u. Mitteil. d. Siebenb. Ver. f. Nat. XXXVI. 1886. 27. old. "Drei Bergriesen" Ludw. Riessenberger.



16. oldal

fárad, amennyit okvetlenül kell, egy lépést sem szeret tenni hiában, fél minden megerőltetéstől.
      Igen valószínűnek tartom tehát, hogy Erdély felől Ackner előtt a Negojon egy paraszt sem volt soha, főleg abból az okból sem, mert tőlük nézve azt a benyomást nyerjük, hogy a Negoj csúcs (a főcsúcs voltaképpen nem is látszik!) megmászhatatlan.
      Sokkal inkább lehetséges, sőt valószínű, hogy az oláhországi juhászok közül, kinek esztenája éppen a Negoj lábánál volt évszázadokon át a Negoj katlan vidékén (1963 m.), valamelyik ficsur (csakis ficsur; az érettje már nem kiváncsi, ha fáradságba kerül) unalmában a fűvesebb oldalon kíváncsiságból felhatolt a csúcsra – de sokan bizonyára nem tették ezt meg.
      Ha úri ember fenn volt valaha Ackner előtt, ez csak Zultner Jakab mérnök-százados lehetett 1750 körül, fáradhatatlan hegyi-térkép kidolgozója Luchsensteinnak, ki bizonyára egyike volt Erdély legkiválóbb hegymászóinak, aki sok csúcsot megjárt úgy a Fogarasi, mint a Cibin-havasokban. Luchsenstein úgy beszél róla, mint a havasok legalaposabb ismerőjéről következő dolgozatában: Neue Abhandlung deren Siebenbürgisch-Walachischen Graentzstreitigkeiten 1771. (Kézirat1). Erre a füzetre különben felhívom az érdeklődők figyelmét, mely még ma is egyike havasi irodalmunk legértékesebb műveinek. A Cibin-havasok határpereire vonatkozólag fő forrásmunkánk. Itt immár a Negoy név is előfordul (igaz, hogy nem nyomtatásban). Érdekes olvasni pl. azt a határtalan hanyagságot, melylyel közegeink 1741-ben úgy határozták meg a magyar–oláh határt, hogy azt egyáltalán be sem járták, stb. (44. a. oldal).
      De folytassuk a megkezdett fonalat. Reissenbergert elkisértük már első expedicióinak úttalan utain. Nagyon sajnálhatjuk, hogy Ackner útirányát s így a legelső Negoj-megmászás útját nem ismerjük, erről semmi adat fenn nem maradt. Magát a megmászás tényét azonban megörökítve találjuk 3 műben.
      Ackner kollégája, Georg Binder írja2 1861-ben, hogy Ackner még Gorizutti mérései előtt is ismerte saját mérése alapján a Negoj magasságát.
      Ugyane szerzőtől 1851-ben azt is megtudjuk3, hogy ő maga hallotta 1838-ban Acknertől, hogy ez megmérte Negojt, mely a legmagasabb csúcsnak bizonyult Erdélyben. A legrészletesebben 1853-ban nyilatkozik azonban Binder4. E szerint Ackner 1837-ben is, 1838-ban is meglátogatta a csúcsok csúcsát, kétszer megmérte s 8019 párisi láb magasnak találta (1 párisi láb = 1.0276 bécsi láb), azaz a valóságnál (=8046 bécsi láb) kissé magasabbnak.

      Igazságtalanság volna azonban megfelejtkezni a Negoj felfedezésének történetében arról, hogy volt egy kitűnő buvár, ki jóval Ackner ideje előtt, már 1826-ban kifejezést adott abbeli nézetének, hogy a Negoj valószínűleg a legmagasabb csúcsa a Fogarasi-havasok láncának. Erről az érdekes és az irodalomban merőben ismeretlen adatról (Nehezen hozzáférhető kézirat) szivesen emlékezem meg e helyen. Paul v. Partsch5 a talmácsi vár romjain állva s a remek hegylánc csúcsainak magasságát mérlegelve így szólt: "A legmagasabb, úgy látszik egy kétszarvú igen meredek csúcs; (t. i. a kis és a nagy Negoj); oláh kisérőm úgy hívja: "Valja Serez", valószinűleg úgy érti, hogy


1 Bruckenthal-muzeum. Benigni-féle kézirat gyűjtemény 37. szám; Stefan Lutsch v. Luchsenstein, Obrist-Lieutenant munkája 38 old.

2 "Sächsischer Hausfreund" naptár, 1861: "Das Siebg. Hochland", 60. old.

3 Sitzungberichte der math. nat. Classe d. k. Akademie der Wissensch. VI. köt. 1851, 612. old. Georg Binder: "Die Höhenverhältnisse Siebenbürgens"

4 Archiv d. Ver. f. Siebenbürg. Landeskunde, Új évf. I. 1853. 93. old. "Zur Geschichte der in Siebenbürgen gem. Höhenbestimmungen."

5 Reiseskizzen aus Siebenbürgen 1926. Sept. 2.



17. oldal

az ezen völgy feletti csúcs." A Negoj t. i. a Szeráta völgy "Valea Saratii" felett emelkedik.
      Látszik ebből a példából is, hogy először az oláh paraszt a csúcsokat a völgyek szerint nevezi meg és másodszor, hogy akkor parasztjaink a Negoj nevét sem ismerték.



X



      Fejtegetéseink vége felé közeledünk. Vázolt képünk azonban csak úgy lesz teljes, ha bevalljuk, hogy Őhegyi-felsége oly dicsőséges és fényes uralkodását egyszer, s azután még egyszer, mégis fenyegette csekélyke ború. Az első mindjárt pályafutásom elején történt.
      A. Kurz ugyanakkor, midőn a felség megkoronáztatását közhírré tette1 egyuttal (valószinűleg egy önfeledt pillanatában) arra a megjegyzésre ragadtatta el magát, hogy a Negoj ugyan a legmagasabb csúcs nálunk, "mindazáltal néhány oláhországi (akkor még nem volt Románia) orom a Negoj fölé emelkedik, mint főleg a Királykőről világosan lehet látni!!" Így mondja Kurz. Hogy mennyire nincs igaza, legjobban bizonyítja azon állítása, hogy ugyanakkor a Királykőről a Negojon kívül még Felek és Fenyőfalva községeket (ezek a Szurultól északra az Olt mentén vannak Szeben irányában). Ez egyike a legnagyobb képtelenségnek, mit valaha állítottak; ezek a községek a Királykőről, vagy a mi ugyanaz, e községektől a Királykő a magas gerincek egész sorától van elfedve, miről mindenki meggyőződhetik otthon is, a térkép tanulmányozása közben. Ki lehet számítani, hogy a Királykőnek 4200 m.-nél magasabbnak kellene lennie, hogy a Katzave felett átkandikálhasson a felekiekre!
      Ezek az álllítások nagyon alapos gyanút támasztanak az iránt is, vajjon csakugyan látta-e Kurz a Negojt, melyről állítja, hogy a Királykőről összehasonlította magasságát az oláhországi csúcsokéval. A térkép bizonyítja, hogy a Negojról a Királykő csakugyan látható. A két óriás közt csak következő akadályozó gerincek jöhetnek tekintetbe: u. m. a Ciocan (Paltina román gerince), a Riosu (Vertopelhez tartozik és nem a Venatorehez a román oldalon; ez botrányosan nagy tévedése a katona-kártyának!), továbbá a Moldovan (Vistea csúcs déli gerince) és a Papusa Oláhországban. Kiszámítottam, hogy a Királykő akkor látszhatnék a Negojról, ha a Ciocan, alacsonyabb mint 2515 ., a Riosu mint 2500 m., a Moldovan mint 2460 m. és a Papusa mint 2300 m.
      Ez utóbbit illetőleg a látóvonal metsző pontja jóval északabbra, tehát a Dambovitia lejtői felé éri már a Papusát, ahol ez 2300 m. alá hanyatlik, s így (miután a többi 4 hegyhát jöval törpébb a jelzett magasságoknál) tény, hogy a Negoj elméletileg látható a Királykőről a Papusa jobboldali (északi) része felett, mindazáltal biztosíthatok mindenkit, hogy sem a Királykőről, sem a sokkal magasabb Bucsecsről (melyről elméletileg a Negojt igen jól kellene látni) a havasok apját még ember fia nem látta, azaz fel nem ismerte, mert ez az óriás keletről egészen más, idegen formával bír, mint nyugatról, honnan meg vagyunk szokva őt igen hegyesnek, gúla alakúnak, környezetéből erősen kiemelkedőnek látni; ezért igen nehezen, s csakis fáradságos előtanulmányok árán (amelyektől a turisták irtózni szoktak) ismerhető fel.
      Nemcsak a Negojnak, hanem valamennyi fogarasi-havasi csúcsnak a képzelhető legkülönböző irányokból és távolságokból való alakváltozásait tanulmányoztam sok éven át szorgalommal, több ezer rajzom van ezekről, azért teljesen tájékozva vagyok e viszonyokról.
      Minden jel arra mutat – pl., hogy Fogaras városból, a mely pedig a Negojtól csak felényi távolságban fekszik, mint a Királykő, nem látta még hegyink királyát senki, pedig elég jól látszik oda, róla is jól látszik Fogaras.


1 "Chorograph. Skizzen"; Blätter f. G. G. u. Vaterl. K. 1842. 361. old.



18. oldal

      Csak tavaly történt, hogy Fogarason jártamban megkértem egy ott lakó legelső rangu turistát, ki úgy a brassói, mint a fogarasi havasok minden főrészét ismeri, s nagy fényképgyűjteménye révén a hegyek formái változásainak tanulmányozására is bő alkalma nyilt, – mutassa meg nekem a Negojt. Meg is mutatta ... a Vânatoreát, s csak nehezen hitte el nekem, hogy nem ez a hegyes, domináló csúcs, hanem jobbra, sokkal, sokkal lentebb, az a tizedrangu, csak tiszta időben látható, egészen lapos, semmitmondó, valamelyest előkúpnak tetsző kiemelkedés a havasok királya, melyet legkönnyebben úgy kap meg az ember, ha a Vânatorea alatti Netedul csúcsot megkeresi, s a Butyán élén folyton lefelé halad tekintetével, addig, míg az első dudor megjelenik a Butyán megett: ez a Negoj.
      A Királykő sokkal messzebre esik, s így onnan jelentéktelenebbé válik Óriásunk, alakja azonban hegyesebb, mint Fogarasról.
      Máskülönben legyen itt szabad annak bizonyítására, hogy a Negojt turista írók keletről mindig felismerik, néhány érdekes tévedést felemlítenem.
      Ezek legmeghatóbbika bizonyára az a hirhedt expedició1, melynek részesei Zernest vidékéről érkeztek a Ludisor csúcs környékére (kb. szemben Fogarassal), s meg voltak róla győződve, hogy a Negoj mellett tanyáznak, melyre 1–2 óra alatt fel is mászhatnának. A valóságban több napi járó földre voltak tőle, s még az irányát sem láthatták.
      Érdekes a Szebeni Kárpátegylet könyvtárában elhelyezett szép tájrajz is, melyet 1883-ban rajzolt egy utas a Galasescu csúcsán2, W felé. Az útleírásban olvassuk, mennyire gyönyörködtem a Negojban – a rajzon azonban a Podragu csúcs fölé van írva, hogy Negoi!
      Mások az Urlea csúcsról akarták látni a Negojt3, amely azonban a Visti háztetőről teljesen el van födve.
      A laikus nem is képzeli, mily nehéz az egymásra tornyosuló csúcsokat távolból, ferde álláspontról biztosan, bizonyíthatóan felismerni. Szomorú példa erre Kobath József-féle körképe havasainknak.
      Ismételten meg volt említve a Szebeni Kárpátegylet kalauzában, hogy Szebenből látható legtávolabb gula az Urlea4, pedig valójában a Galasescu. Látszik ugyan az Urlea is (2474 m.) mint keskeny félhold a Dragus függönyén balra – Szebenből ezt azonban csak az a pár turista látta, kinek tiszta időben megmutattam.
      A Negoj távoli képének megértésére felemlíteném még, hogy e csúcs magassága alulról azért nem tűnik szemben, mert a Caltzunt és Ciorteát kivéve, valamennyi oromnál délebbre, tehát tőlünk távolabb fekszik. Ez oka különben, hogy kilátása távolról sem a legszebb a fogarasi csúcsok közt, sőt nagyon is másodrangu. (A legszebb a Netedulé!)
      A csúcs maga kelet felől azért látszik laposnak, mert egy nagyjában NW–SO lefutású, 15 m. hosszú lapos tetőcskét alkot, melynek keletről az oldalhosszát látja a szemlélődő, holott Szebenből nézve ez a tető az élével van beállítva.
      Erősen szélesíti a tetőhosszát keletről még az a körülmény, hogy a kis Negoj, (a szkoréi havas tulajdonképpeni főcsúcsa az országhatáron) s az ettől NW. irányban lehaladó hatalmas oldalgerinc a Negojjal összefolyik, s a folytatásának látszik jobbra, egyuttal teljesen kitölti a főcsúcs mellett északra


1 Erster Jahresbericht des Siebg. Alpenverein in Kronstadt: "Ausflug des Siebenbürger Alpenvereins in die Fogarasher Gebirge". 1873–74. 39, 40, 45. old.

2 Jahrbuch d. S.K.V. 155. old.

3 Julius Römer: Vom Breazer Pass bis zu Vistea mare. Jahrbuch d. S.K.V. III. 1883. 158. old.

4 "Führer durch Hermannstadt und dessen Umgebung" kiadó Sect. Hermannstadt des S.K.V. 1902. 97. old.



19. oldal

tátongó nagy nyerget, a Berger-csorbát! A hegyóriásból tehát egy nagy lapos hát támadt. Jó tudni, hogy a menháztól sem a kis, sem a nagy Negoj nem látszik, hanem még közelebbi előcsúcs, a nemrég megkeresztelt "Lotz-Gipfel". (Uti kalauz N.-Szeben és környéke részére 61. old. 1903.)
      A Negoj csúcsnak messzi hátul való fekvése, s igen magas északi gerince az oka, hogy a főcsúcs legjobban csak távolabbról (N.-Szebenből, fenyőfalvi hegyekről stb.) és N.–W. irányból látszik igazán jól és szépen, holott a hegység alatti falvakból rosszul vagy sehogysem látható.
      A. Kurz emliti1, mit tőle Kővári is átvesz2, hogy a Szkoré és Árpás közti vidékről látszik a Negoj legjobban. De ez nem áll.
      Mindezek után bizonyos, hogy A. Kurz a Királykőről semmi esetre sem látta a Negojt, s így nem is hasonlíthatta össze egyéb oláhországi csúcsokkal, annál kevésbbé állapíthatta meg, hogy az utóbbiak közt magasabb is léteznék. Hogy tényleg nincs, azt biztosan tudjuk: 1854/56-ban t. i. az osztrák hadsereg megszálta Oláhországot s havasait felmérte; egy sincs, mely 2500 m. fölé emelkednék. Legmagasabbak a Karaiman, Papusa stb.
      Említettük, hogy kétszer történt a Negoj tekintélye ellen lázadás. A második eset akkor folyt le, midőn híre ment, hogy a pontos mérései által ismert Reissenberger Lajos megmérte a Mundrát (Mândra), a Paring főcsúcsát, s azt a Negojnál valamivel magasabbnak találta. Kitűnt azonban, hogy itt a barométert Reissenberger hibáján kivül a viharos időjárás miatt nem jól figyelték meg, s így a számítás hibás volt. (Lásd "Drei Bergriesen").
      Végül emlékezzünk meg röviden a Negoj topográfiai irodalmáról is. Részletesebb leírás a Fogarasi-havasok egy részéről sem létezik. Akárcsak ha Afrika közepén volnánk valahol. Legtöbbet találni még aránylag a következő művekben: Dr. E. A. Bielz: "Siebenbürgen" 1885 (166–172. old.); Petrik Lajos élvándorlásának kitűnő leírásában (Turisták Lapja IX. 1897, 212-215. old); Szádeczky Lajos dr.: Kirándulás a Negojra, Erdély I.; Reissenberger említett művében; a Szász Kárpátegylet Kalauzában ("Uti kalauz N.-Szeben és környéke részére" 1903. A német kiadás teljesebb) és a szász Kárpátegylet évkönyveiben.
      Apróbb részleteket találunk azonban több száz, főleg ujabb művekben, melyek részletes névsora nálam meg van.
      Tanulmányomat nem gondolom jobban befejezhetni, mintha felhivom azok figyelmét, kik hegyeinket szeretik, egy útleírásra, mely nem csak hazai, de mondhatom a turisztikai világirodalomnak is egyik gyöngye, prózában írt eposza a Negojnak: s ez Berger András főhadnagy fogadásából, viharos, koromsötét éjben megtett hires expedíciója a Negoj csúcsára!3-


1 Höhenlage einiger Berge ...; Archiv A. F. I. 1845. II. füz. 109. old.

2 Erdély földe ritk. 44. old.

3 Jahrbuch d. Siebg. Karp. Vereines 1889. 167. old.