Hazánk főhegysége

Dr. Szalay Béla

-- 9 képel.* --

* E képekkel a Fogarasi-havasok néhány szebb pontját óhajtjuk bemutatni. A valóság természetesen nagyon felette áll e képeknek. Így épp a Venatorenek "matterhornszerű" felvétele (a Netedul csúcsról 2351) nem tükrözi eléggé vissza a Matterhornnal való hasonlatosságot, ez a természetben sokkal feltűnőbb.
      Képeink nyugatról kelet felé tartó sorrendben vannak összeállítva. A Vaiuga üst a Venatorét, a Bulea tó katlanától választja el. A Podragu és a Vertop csúcs közt van a rendkívül szakadozott Kis-Podrag (Podragel) katlan egy vad tóval, mely után keletre (a képeken mindig baloldalt), a sokkal nagyobb Podragu-üst következik havasaink legszebb tavával.
      A Negoj-csúcs keletről mindig laposnak tűnik fel, ezért kevesen ismerik fel. Legkönnyebben a Caltunnal lehet összetéveszteni. A fogarasiak a Venatoret nézik a Negojnak.
      A Nagy-visti völgy bemutatott vízesése, közel a sztina alatt, a fenyők felső széle alatt, nem messze a turista út mellett fekszik. E völgyben még sok más, felette szép vízesés is látható. Általában a Fogarasi-havasok legszebb három völgye: a Szombatfalvi, a Kis-Árpás es a Nagy-Visti szakadék.
      A Popescu Rom.-féle két felvétel egymásnak folytatásai. A Galasescu balra (keletre), a Dragusi gerincz jobbra van.
      Az igazi Piatre rosie (= Vöröskő) a térkép 2357 kotás csúcsa a Dragus gerinczen. A térképen nagyon hibásan van e név a határ 2443-as csúcsára alkalmazva, melynek igazi neve Sárgakő (= Galbenek). Megjegyzendő azonban, hogy a régi térképek a Galasescut (2475) nevezték helytelenül Piatre rosienek, úgy hogy bővebb felvilagosítás nélkül sohasem lehet tudni, ki mit ért e név alatt.
      A Hirtop-csúcs, a Sárgakő és a Nagy-Visti orom (2526) közt fekszik és kotája semmiféle térképen sincs. Magasságát előszor én tettem közzé.

Dr. Sz. B.


      Bizonyos, hogy a legtöbb laikus fenn írt czím olvastára a Magas-Tátrát látja szemei előtt. Pedig csalódik; hazánknak korántsem a Magas-Tátra a főhegysége, hanem az Erdélyi Déli-havasok s főleg azok fogarasi része. S hogy mégis igen sokan önkénytelenül is a Magas-Tátrára gondolnak, annak főleg két oka van.
      Tény, hogy az országnak abszolute legmagasabb pontja a Magas-Tátrában van. A "főcsúcsot" azonban nem szabad összetéveszteni a "fő-hegységgel". Ez az egyik ok.
      A másik és fő ok azonban az, hogy a Magas-Tátráról igen sokat írtak már, holott a Fogarasi-havasokról oly keveset, hogy az a semminél alig több, s a mit írtak, az is inkább általános dolog, legtöbbször tele elavult, vagy hibás állításokkal, a részletek mellőzésével: pedig csak ez utóbbiak ismertetik meg igazán a hegységet. Az "Erdély" folyóiratban és főleg a Siebenbürgischer Karpathenverein évkonyveiben jelent meg egy s más, de csak épp az ismertebb részekről (Negoj, Bulea, Tericza) s az is olyan, hogy az elbeszélés czentrumában a kirándulás, és nem a hegység áll. A Déli-Kárpátok egyetlen havasát sem írta le helyrajzilag senki -- mert ahhoz igen nehéz előtanulmányok szükségesek. De Martonne is csak a Galcescu-tó legközelebbi környékét vázolja. (Paring.)


A Venatorea északról

A Venatorea északról (a Netedul nyeregről)
Albota főcsúcs 2385 m. Riosu csúcs Romániában Kis Árpás-völgy; Gavan katlan Ferde-torony Vadászcsúcs Venatorea. 2508. Vaiuga üst
Fischer Emil felvétele


      Külföldi geografiai és turista-szaklapokban bámulva olvassuk az okat a pontos ismertetéseket, melyeket Ázsia, Afrika, Amerika és Ausztrália havasairól kidolgoztak. A svájczi alpok minden hegyének nagy irodalma van.
      Szemrehányolag kérdezzük tehát, mi az oka annak, hogy magyar geográfusaink -- kik közül pedig nem egy kiválót produkált külföldön -- eddig az ország legelső és fő hegységével, a Deli-Kárpátokkal semmit sem törődtek. Arra várnak talán, bogy ismét külföldi vigye el a babért, ahogy az a Déli Kárpátok eljegesedesenek kérdésénél történt?
      Primics és Inkey végeztek ugyan futólagos geologiai kutatásokat, de ezek inkább csak tág áttekintest vannak hivatva adni. Topografiailag senki sem foglalkozott e hegyekkel. A földírókkal is úgy vagyunk, mint a botanikusokkal, geologusokkal és rovarászókkal stb. A legszükségesebb tanulmányok parlagon hevernek. Evvel szemben feltűnő, hogy a történelmi és nyelvészeti stb. kutatások terén egyik kiváló munka jelenik meg a másik után. Megvallom, ha e feltűnő ellentét végokát keresem, nem tudom azt máshol, mint a középiskolákban feltalálni. A hazai topografia, botanika stb. azért nem talál kellő számú művelőre, mert azokkal bajosan lehet karosszékben, szobában foglalkozni, hanem érteni kell művelésük közben a gyalogláshoz. A magyar ezt a tudományt még nem tanulta meg. Miért nem? Mert felnőtt korban turistává ritkán lesz valaki, azt diákkorban, midőn a test még hajlékony, kell megtanulni. Földrajz, földtan, növénytan stb. addig hazánkban virulni nem fog, míg valamely európai látókörű szakember tanácsára a miniszter a középiskolákban kötelezővé nem teszi a gyakori kirándulásokat, a hegymászást. (Van ugyan némi enyhe ilyes rendelet, de csak papíron.) Ez pedig csak azután lehetséges, ha előbb az egyetemen tesszük a turistáskodást kötelezővé, mert mostani tanárainkkal, kik irtóznak a testmozgástól, soha természetkedvelő kiránduló ifjúságot nem nevelhetünk. Hogy pedig ez mily fontos, abból látható, hogy a tudományágak egy egész sora művelőkre kellő mértékben addig hazánkban nem fog találni, míg az ifjúság a gyaloglást meg nem tanulta. Részemről a legszorosabb összefüggést látom a között, hogy természettudósaink inkább elméletileg szeretnek munkálkodni, és a közt, hogy a magyarság altalánosságban nem tud gyalogolni. Azért nem akar, mert nem tud; nem tanulta meg. Ha meggondoljuk, hogy a germán elem és legutóbb a japán, épp természettudományi műveltsége révén bírt vezérszerepre vergődni, egyúttal beláthatjuk, mily megdöbbentő kára van hazánknak abbol, hogy a középiskolákban nem tanítják meg a fiatalságot a gyaloglásra, mely nélkül, hangsúlyozom, természettudományokkal foglalkozni alig lehet.
      Ezek után térjünk vissza kiindulópontunkhoz. Az a kérdés, mikor tekinthetünk egy hegységet valamely országban az elsőnek? Akkor, ha úgy hosszirányban, mint szélességben a legnagyobb; ha a legtöbb "magas csúcsot" bírja feltüntetni; ha gerincze a legemelkedettebb; ha a relative legmagasabb csúcsokat tartalmazza és jellege is megfelel a legmagasabb hegység zordonságának. Mindezen kellékeket csakis az Erdélyi Déli-havasok sora egyesíti.
      Megemlítem, hogy ez alkalommal "magas csúcs" alatt csakis a 2200 m.-nél jelentékenyebbeket fogom érteni. Az alacsonyabbakra nem reflektálok.
      Rövid összehasonlító vizsgálat tárgyává óhajtom tenni az egész Magas-Tátrának azon részét, mely a legkeletibb fekvésű 2200-as csúcsnál kezdődik (Fehértó-csúcs) s tart a legnyugotibb fekvésű utolsó 2200-as csúcsig (Bystra). Az Erdélyi Déli-Kárpátoknak ugyancsak ezen részét vesszük figyelembe. (Bucsoiu-Csernai Scarisora, ill. Godian.) Fő czélom azonban a Fogarasi-havasoknak minden csúcsát összeírni, s úgyszólván bemutatni, mert belőlük a legrészletesebb terkepünkon (1 : 25 000 felvételi tervek) is sok hiányzik, vagy tévesen van feltüntetve. Csakis így tartom t. i. lehetségesnek azt, hogy főleg a Királyhágón túli magyarságnak mértéket adjak Erdélyi havasaink kiválóságáról.
      Miután pedig Magyarországon a Mármarosi Nagy-Pietroszt kivéve (2305 m., de ez is a hozzátartozó Verfu Rebri-vel együtt 2269, rendszertanilag inkább Erdélyhez tartozik már) a Tátrán kívül nincsenek más magas csúcsok, valamint Erdélyben is csakis a Déli-havasokban vannak ilyenek (kivéve az északon fekvő Ünőkőt 2280 m. és mellette levő Verfu rosiut 2225 m.). Összehasonlításainkról bátran mondhatjuk, hogy a Királyhágón túli Magyarországot vetjük egybe Erdélylyel.


A Ferde-torony és a Venatore a Netedul nyeregből.

A Ferde-torony és a Venatore a Netedul nyeregből.
Ádám-csúcs Nyúlfüle Ferde-torony Venatore Vaiuga üst
Fischer Emil felvétele


      A Déli-Kárpátok legkeletibb magas részét a Bucsecs- és Királykőtől alkotott I. Barczasági-hegyek képezik (37 km.). Azután következik II. a Fogarasi-hegyláncz a vöröstornyi szorosig az ő 90 km. hosszú sziklagerinczével. (A hivatalos határleírás szerint a Kiralykő gerinczétől az említett szorosig pontosan 89.633 km.) Azután a 70 km. hosszú gerinczű III. Szebeni-havasok, majd a IV. 30 km. hosszú Paring vonul fel, s bezárja az óriási bástyát a V. Retyezát tömege (50 km.) és a VI. Cserna-hegység. (Ennek idetartozó hossza 17 km.)
      Igen régen mindezek teljesen összefüggtek, ma azonban az Olt es a Zsil völgye két keskeny rést üt rajtuk.


A Nagy Árpás-völgy az Albotáról DK-felé

A Nagy Árpás-völgy az Albotáról DK-felé
Tericza főcsúcs Podragu Vertop Kis Vertop
Reinert Károly felvétele


      A legnyugatibb magos csúcs a Godean, mely a Triplex Confinium szomszédságában van, a legkeletibb a Buksoj (Bucşoiu). A két végpont közt az egész hegyláncz hossza 294 km. Ezen nagy szám mellett a Magas-Tátra szerényen húzódik meg korülbelül 45 km. hosszúságával (Bystrától Fehértó-csúcsig).
      A Déli-havasok legnagyobb szélességet a Szeben-hegységben érnek el: 70 km. A Fogarasi-hegyláncz magyarországi része (11 km.) ugyan elég keskeny (ez teszi oly nagyszerűvé), de a román oldalon nyúlványai 35-40 km.-nyire is elkalandoznak. A Tátra szélessége 20 km.-re tehető. (Dr. Czirbusz szerint 15 km.).
      Ami pedig a Déli-havasok jellegét, zordonságát illeti: A Paring, a Laita "Rongyos gerincze", a Kiralykő, Gărdoman stb. bizonyára vannak oly szaggatottak, sziklásak, mint a Magas-Tátra óriásai, s ha néhol ellenkező nézetek csúsztak be, annak csak az az oka, hogy a Magas-Tátra minden csorbája ismeretes, holott az Erdélyi-havasokat a magyarországiak egyáltalán nem ismerik. A pesti turisták közönségesen, tudakozódás nélkül, saját szakálukra indulnak a Fogarasi-havasokba, valamely útikönyvre támaszkodva. Megjegyzem erre, hogy hegyeinknek semmiféle leírásuk, mely egyébre, mint a 4. legismertebb s korantsem legszebb túra megtetélere használható volna, nem létezik. A Fogarasi-hegységbe legjobb vezető a Siebenbürgischer Karpathenverein szebeni osztályának kalauza. A kitűnő átnézeti turista-térkép megszerzését melegen ajánlom, igen szep mű. Egy olyas útmutatónak hiányát, mint pl. a dr. Posewitz-féle a Tátráról, nagyon érezzük. Ez az oka, hogy a Turisták Lapja stb. néhány leírása után Budapesten azt hiszik, hogy a Fogarasi-havasok legnagyobbszerű kirándulása az ú. n. élvándorlás. De ez egyáltalában nem áll. Az élvándorlás t. i. többnyire a romániai oldalon vezet, ahol néhol aránylag enyhébb jellegű juhösvényeken is halad a vándor úgy 2300 meter magasságban, s a csúcsoknak sokszor csak köves, kevesbbé szakadozott oldalát szemléli. Látni ezt Hoffmann Ottónak ez évben a Turisták Lapjában közzétett képein is.
      Nagyszerű ez így is, mert minden csúcs után alkalom nyílik bepillantani a vad sziklakatlanokba, hol a Lehman Paul geologus által tagadásba vett örökös hófoltok tarkálnak és a kék tengerszemek ragyognak, tovább, északon pedig csipke csipke mellé sorakozik. Azonban még ennél az elsőrangú útnál is szebb egy-egy északi szikla-főélen való felkapaszkodás, mert ekkor a vad kőszirtek és a fogazott csorbák kíserteties csoportjának kellő közepén visz át utunk, minden égnek meredez, semmi sem laposodik el, a mi pedig a felülről való nézésnél mindig bekövetkezik, a hatás hátrányára.
      Próbálja meg a gyakorlottabb tátra-turista a Butean élen fáradsággal felkúszni a Venatorea-csucsig (2508) és egészen más fogalma lesz a Fogarasi-havasokról, semmint volt az élvandorlás után. Az említett Venatorea, a "Vadászcsúcs" különben is az erdélyi Matterhorn. Lehetetlen a hasonlóságot félreismerni, ha az ember a Netedul vidékéről nézi (Buteanon). Egy fénykép, mely ezen tőlem felfedezett álláspontrol keszült, s melyről képes-levelezők is léteznek már, bizonyítja az idegen szemében is a hasonlóságot. Különben Kercz vasuti állomásról nézve is megvan ezen jellege. Hegyeinkben nehezebben mászható meg a Gărdoman-csúcs (= Ţirţiden), a Podragu északi tornya; Az Albota Gabriel-csúcsa sem való tapasztalatlanoknak. Minden csúcsnak van egy-két nehéz oldala. Máskülönben az "Erstbesteigerek"* az úttörők dicsőségére vállalkozók is szép feladatokat fejthetnek meg nálunk, mert pl. a Zănoga-élről, valamint a Vistea gerinczéről még emberfia soha fel nem mászott az országhatárra. A Laiţel északi gerinczén feljutni gyönyörű feladat. Az ambicziózus "Gratkraxlerek" figyelmét különösen felhívom erre. Mi még annyira hátravagyunk, hogy a legtöbb csúcsot csak egy-ket oldalról másztuk meg. Ilynemű részletkérdesekkel havasainkban eddigelé, sajnos! csak én foglalkoztam; szívesen adok felvilágosítást bárkinek. (Nagy-Szeben, Fő-tér 17., az Idegenforgalmi irodától a harmadik ház.) Legjobb időjárás van hegyeinkben szeptember és október hónapokban, de augusztusban is. Legszebb fényképeket júniusban lehetne felvenni, de az idő bizonytalan lévén, több napot kellene Szebenben várakozással eltölteni. A hegyi fotográfus igazi évadja november eleje. A Siebenbürgischer Karpathenverein dicsérendő buzgalmaból menedekházaink és jó hegyi utaink vannak, úgy hogy nagyobb fáradtság nélkül lehet a legszebb pontokra eljutni.


A Podragu-völgy és vidéke

A Podragu-völgy és vidéke, az Albota havasról a Rezidencia alatt
Tericza-havas Tericza-főcsúcs 2419 m. Podragu-havas 2456 m. Kis-Podrag-üst Certop havas 2474 m.
Reinert Károly felvétele


      Ezen vázolt viszonyok tehát az egyik okát képezik annak, hogy az Erdélyi-Karpatoknak "nem eleg rossz" a hírük. A másik pedig az, hogy míg a Magas-Tátrából gyönyörű fényképek léteznek, melyeket a legelőnyösebb pontokról vettek fel, addig a Fogarasi-havasokból Petrik Lajos tanár egy csúcsképén kívül a múlt évig semmiféle igazán mutatós fényképünk nem volt. Ezen tarthatatlan állapotok indítottak arra, hogy az összes havasokat bejárjam es összeírjak vagy 200 pontot, honnan elragadó képeket lehet készíteni. Buzdításommal el is értem, hogy (magam, sajnos, fotográfus nem lévén) néhány helybeli fényképész 4-5 igazán sikerült kepet szerzett álláspontjaimról. A legszebb, legmutatósabb képeket azonban meg senki sem vette fel. Felszólítom azért az ország turista-fényképészeit, látogassák meg az általam kijelolendő pontokat, mert nemcsak megelegedés és dicsőség fog járni e képek révén, hanem a költségek is meg fognak térülni. Jó magam nemcsak erkölcsileg, hanem anyagilag is kész vagyok támogatni ilyes vállalkozásokat. A szebeni fényképészek életerélye újabban ismét teljesen kiapadt, egyhamar jó felvételekre nincs remény.
      Ezen fényképek hiánya tehát a másik oka annak, hogy havasaink vadságáról az ország még nem vett kellő tudomást.
      A Fogarasi-hegység gerinczei, ormai és nyergei közti viszonyra jellemző, hogy a) a Negoj, tehát a legmagasabb csucs mellett van a fogerincz 40 km. hosszának legmélyebb nyerge (Calţun).
      b) A magyar oldalon, a nagy északi éleken sok orom van, de egy sem magasabb, mint saját élének főcsúcsa a főgerinczen (országhatár). Holott a déli (román) mellékgerinczek közt 6-nál fordul az elő, hogy a déli mellékgerinczen magasabb csúcs ül, mint a megfelelő főgerinczi csúcs. (Cocoruciu, Ciortea, Calţun, Moldovan, Dara, Papuşa hegység).
      c) Érdekes, hogy a főélnek szinte valamennyi csúcsától egy-egy északi és déli keresztgerincz indul el, melyek párhuzamosak. Valami rendkívüli, s a Magas-Tátrában ismeretlen az, végignézni K-Ny irányban 10 ily gerinczen, a mint azok, mint óriás csipkés kulisszák egymásmegett nagy vadul ágaskodnak, mindegyik túl akarva szárnyalni szomszédját: Felejthetetlen kép!
      Így láttam én azt a Catiaveról és a Butyánról 2100 m.
      d) Az északi keresztgerinczek tetejét az országhatátron levő megfelelő főcsúcstól szinte mindig egy mély nyereg választja el. Ezen nyergek két helyen (Zanoga és Visti tető) szinte hasadékszerűek, mintha a gerinczet egy óriás a fejéről levágta volna. Ezen mely nyergek mellett északra mindig magas csúcs következik, s épp ezek azon csúcsok, melyek a vadságból kiemelkedve (2300-2400 m.) a legpompasabb fényképező-álláspontokat nyújtják!

*   *
*


      Ismeretes, hogy hazánk absolute legmagasabb csúcsa a Gerlachfalvi 2663 (Jobban szeretem a régi neveket.) Evvel szemben a Negoj, a Déli-Kárpátok kiralya csak 2544 m. Itt azonban fontos megkülönböztetést kell tennünk. Valamely hegy igazi magasságát annak absolut száma, a mely t. i. a tenger színéhez viszonyít, csak akkor adja, ha az a csúcs csakugyan a tenger mellett is fekszik. A hegy igazi nagysagát t. i. az annak talpától a csúcsáig számított ú. n. relativ magasság képezi. Hogy ez így van, azt könnyen beláthatjuk.
      A földnek több 2000, 3000 sőt még magasabb fekvesű fennsíkja is van. Tessek elképzelni egy nagyobb terjedelmű, 3500 m. magas fennsíkon egy 30 m. magas buczkát. Ez senkinek fel sem fog tűnni, annál kevésbbé fogja azt valaki óriáshegynek mondani, pedig 3530 az absolut magassága! Ebben az esetben t. i. a fennsík a magas, es nem az a 30 méteres halmocska.
     


A Nagy Visti-völgy vízesése

A Nagy Visti-völgy vízesés
Hirtop Nagy Visti-csúcs
Reinert Károly felvétele

A Negoj alapja az Oltnál csak 400 m. s így a Negoj igazi magassága (2544-400 =) 2144 m. Evvel szemben a Gerlachfalvinak hasonló módon kiszámított nagysága csak 1963 m., tehát 181 méterrel csekélyebb a Negojenál, mert az alapja nem 400 m. mély, hanem 700-nál kezdődik. Láthatjuk tehát, hogy az ország igazán legmagasabb csúcsa a Negoj; azután következnek a Fogarasi-havasok valamennyi 2363 m.-nél jelentékenyebb óriásai, ilyen pedig 45 van! A Gerlachfalvi-csúcs tehat, ha saját igazi magasságát és nem azon fennsíkét vesszük, melyen áll, s melyet a szem amúgy sem lát!! az országnak a magasság sorrendjében nem az első, hanem korülbelül csak úgy az 50-ik mondd ötvenedik csúcsa, mert hisz a Fogarasi 45. csúcson kívül van még néhány a Déli-havasokban, melynek relativ magassága szintén nagyobb. Ez mindenesetre meglepő!


A Hirtopról K.-felé

A Hirtopról K.-felé
Sárgakő Catiave Hüvöscsúcs Galasescu Hirtop
Catiave
Petrik Lajos felvétele


      Állításom bizonyítására felhozok még egy más korülményt is. A Magas-Tátra valamennyi csúcsa megmaszható egy nap alatt. A Fogarasi-havasok minden másfél, de sőt 2 napot is igényel. Miért? Mert magasabbak! A kiindulópont t. i. nem 700 és 1000 m., mint a Tátránál, hanem 400 m.
      A dr. Posewitz Tivadar-fele útmutató szerint a Tátrának 10 olyan csúcsa van, mely 2500 m.-nél magasabb. A Déli-havasokban 12 van. Azonkívül 14-15 sziklaorom van felsorolva 2400-2499 m. közt. Délen ilyen 48 van. 2300-2400 m. közt a Magas-Tátra állítólagos 15 ? ormával szemben a Déli-Kárpátok 75-t bírnak felmutatni, a 2200-as csúcsok arányszáma a két hegységben pedig 16 : 110, tehát hétszerannyi. Ezen számok hangosan beszélnek.
      Ha nem az egész Déli-havassokkal, hanem csakis a Fogarasi-havasokkal mérjük össze a Magas-Tátrát, az elsőség akkor is az előbbi számára dől el, mert 2500-as csúcs van a Magas-Tátrában 10, 2400-as 14, 2200 + 2300-as csúcs van a M.-T.-ban 31, holott délen e számoknak 7, 35 és 1O8 felel meg; Mint már említettem, csupán a Fogarasi-havasokban 45 oly orom van, melyek relative mind magasabbak a Magas-Tátra legelső csúcsánál.


A Szombatfalvi-völgy a Szombatfalvi gerinczről

A Szombatfalvi-völgy a Szombatfalvi gerinczről
Aczél-csúcs (Verfu la-Curtea Otolei) 2410. Galasesu Sárgakő
Popescu Rom. felvétele



      A Magas-Tátra középgerinczmagassága dr. Posewitz szerint 2300 m.
      Ha a Fogarasi-havasoknak a Kis-Negojtól a Bandea-csúcsig terjedő 27 km. hosszú szakaszat veszem tekintetbe, (tehát éppen olyan szakaszt, mely a Magas-Tátra gerinczhosszának megfelel s amely utóbbi a térkép szerint 14 csúcsot tartalmaz; e szám a valóságban kissé magasabb lesz); ezen 29 nyerget és 30 ormot találunk magán a főélen, az országhatáron. A mellékélek magas csúcsait itt tekintetbe nem veszem. A legmagasabb hagó a Kis- és Nagy-Negoj közt van.
      Ezen nyergek középmagassága éppen 2300 m. Csakis két nyereg esik kissé 2200 alá (2188 és 2170 épp ezek az igen vadakhoz tartoznak), holott a Tátrában e számnak (legmélyebb nyereg) 1900 felel meg.
      A 30 főcsúcs kozül 2400-nal csak öt alacsonyabb kissé, a többi mind magasabb. E csúcsok középmagassága 2434 m. A nyergek és csúcsok középarányosa 2367 m. Ez tehát a gerincz középmagassága. Ilyen az ország főhegysége. A Magas-Tátránál mindenütt alacsonyabb számokat látunk. Miután a Fogarasi-havasoknak a Magas-Tátra hosszának megfelelő középgerincz magassága 2367 m., a Magas-Tátráénak 2300-aval szemben: ez egyúttal az irodalomban az első tárgyi bizonyítéka annak, hogy a Fogarasi-havasok gerincze nemcsak relative, hanem absolute is magasabb a Magas-Tátráénál, azaz hogy a Fogarasi-hegyláncz igazán magasabb mint hegység, a Magas-Tátránál, és így az országnak valóban legelső hegysége. [Sztankovics Ödönnek a Földrajzi Közleményekben (1904. évfolyam 349. old.) közölt számításai más alapon nyugszanak, és a részletekre ki nem terjednek. Inkább egy közepes magasság hosszantartását bizonyítják, semmint a valódi legnagyobb magasságot. Dr. Sz. B.]

*   *
*
Átterek most főtárgyamra, az erdélyi magas csúcsok felsorolására. Dr. Hunfalvy János "Magyarország földrajzában" (1886. p. 790) a Fogarasi-havasokra vonatkozólag így nyilatkozik: "...Primics 14 csúcsot sorol fel, melyeknek magassága meghaladja a 2300-at"; Ez a szövegezés könnyen arra a téves nézetre vezetheti az olvasót, hogy ezen hegységben csak 14 jelzett magasságú csúcs van általában. Jó alkalom van itt ezen félreértés megszüntetésére.
      Következő térképeket használtam: 1. Legújabb 1: 75000 Katonai specziális térképet = U. 2. Ennek régibb kiadásait, melyek nagy előnye, hogy a romániai szomszédos részeket is feltüntetik, azonkívül sokszor oly pontok magasságjegyeit tartalmazzák, melyek az újabb kiadásokon hiányoznak; = A. 3. Katonai felvételi lapok 1: 25000 = M. a Fogarasi- és Szebeni-havasoknál. 4. Az 1889-iki hivatalos határkártyát 1: 40,000 = H. 5. Siebenbürgischer Karpathenverein szebeni osztályának jó turista átnézeti térképét (fogarasi és szebeni hegyek, két lap, külon is kaphatók, színes); = T. 6. Saját méréseimet és tapasztalataimat tartalmazó, rendszeresen vezetett utazó-naplómat = Sz.B. és 7. E. de Martonne 1: 10,000 térképét a Gauri és Galcescu romániai katlanokról a Paringban = Mart. 8. Dr. Lóczy Lajos Retyezat-térképét 1 : 40,000 = Lóczy.
      Szükséges még kijelentenem, hogy a Fogarasi- és Szebeni-havasoknak minden részecskéjét ismervén, itt hiány nélkül tökéletesen képes vagyok saját méréseim alapján az összes csúcsokat tekintetbe venni. A többi havasoknak azonban, sajnos, topografiai művelői nem léteznek, s így nem is bírtam a azokra vonatkozólag fáradozasáim daczára közelebbi adatokat beszerezni, hanem be kellett érnem a hiányos és az európai színvonaltól elmaradt térképeink nyújtotta adatokkal. Romániában is igen sok 2200-nal magasabb csúcs van, ezeket, miután tulajdonképeni román hegyi térképek nincsenek, csak saját megfigyelésem szerinti becslés alapjan vagyok képes -- persze hiányosan -- jelezni. A tökéletesség kedvéért a kisebb terjedelmű csúcsokat is számba vettem.


A Dragusi gerincz Ny.-felé

A Dragusi gerincz a Szombatfalvi gerinczről Ny. felé
Hüvöscsúcs Vöröskő (Pietra rosie) 2357 Crinte
Catiave
Petrik Lajos felvétele


      Hogy az érdeklődők könnyebben tájékozódjanak a térképen, először keletről nyugatra sorolom fel az ormokat egymás után. A fősorban levő számok mindig a hegység főgerinczén levő csúcsokat illetik, a beljebb írt számok pedig a mellekgerinczeken levőket tüntetik föl, és pedig az északi gerinczeken fekvők E, a délieken levők D. betűvel jelezvék. Keleti és nyugati gerinczek K. és Ny. betűvel ismertetvék. R. a Romániában való fekvést jelzi. Azon oromnevek mellé, melyek az illető csúcsokra vonatkoztatva, az irodalomban először itt közölvék, keresztet (+) tettem. llyen 60 van. A "min." azt jelenti, hogy becslésem szerint a csúcs magassága legalább a jelzett és legfölebb 100 méterrel magasabb lehet.


I. Barczasági-hegyláncz.



1.2338Bucşoiu, Buksoj.
2.2517Omu. A Bucsecs főcsúcsa.
A térkép 2508. jegye egy alacsonyabb pontra vonatkozik.
3.     2400D. R. min.
4.     2500D. Caraiman R.
Eddigi hivatalos magassága 2495 volt.
Régebben az Omunál is magasabbnak vélték.
5.     2400D. R. min.
6.     2300D. R. min.
7.     2334D. R.
8.     2288D. R.
9.     2409Ny. Munte Gaura. Velican ? H.
10.     2200Ny. H. min.
11.2403Verfu Domnelor.
12.2342 
13.2230Vrf. Batrina.
14.2242Királykő
15.     2200E. min.


II. Fogarasi-havasok.



16.2299Nagy-Berivoji-csucs. Berivoiescul mare.
17.     2200D. R. min.
18.     2200D. R. min.
19.2295Belia.
20.     2244E.
21.2200min.
22.2233Kis-Berivoji-csúcs. Berivoiescul mic.
23.2229I.
24.2229Verfu Petrile Popii (Papsziklák).
25.2278Vrf. Bratilei.
26.     2200D. R. min.
27.     2407Jezeru (Gesera) R.
28.     2425Papusa. R.
29.     2300R. min.
30.     2200R. min.
31.2300Ludisorul.
32.     2200D. R. min.
33.2233 
34.2243Ludisori Comanda-csúcs. +
35.     2272E.
36.     2275E. Langa. Verfu Langii.
37.     2273E. Vrf. Izvorului.
38.     2253E.
39.2232Vrf. Zernei I.
40.2311Zirna-csúcs. Vrf. Zernei II.
41.     2200D. R. min.
42.2385 
43.2450Bandea-csúcs. Vrf. Bandea. Vrf. Triponu.
44.     2482D. Dara. R. Sz. B. + A keletibb gerinczen.
45.     2300R. min. A keletibb gerinczen.
46.     2200R. min. A keletibb gerinczen.
47.     2300Dara-gerinczen. R. min.
48.2429Urlea-tó-csúcs. +
49.2474Urlea-főcsúcs Verfu Urlei. Vrf. Moşului.
50.     2387E. Piscu Somnului.
51.     2272E.
52.     2200E. min.
53.     2233Vrf. Mosuleaţa
54.2404Magas-csrúcs. Verfu Mogoşului. +
55.2384Cheia Bandii.
56.     2335E. Resistorele. +
57.     2279E. Vrf. din sus de Laculete. A tkp. itt hibás. Ez csak előcsúcs.
58.     2291E. Kiugró-csucs. + Vrf. Muchea Petrei.
59.     2292Verfu Jeleajenului + Zseleazsen.
59a.     2882Verfu Catiavei Sz. B.
60.2293Fogszirt + A gerincznek egy kimagasló sziklája.
61.2290Coltiu Bolacenii Claia.
62.2282Verfu Buderu + Verfu intre feresti. Vrf. la glemee.
63.2410Verfu la Cureta Oţelii. Kis-Galasescu. + Scara. Aczélcsúcs.
64.2465Piatra Galaşescu. Dragus-gerincz fő-csúcsa.
65.     2375A törpe. Verfu portitii. Sz. B.
66.     2382E. Recorele. Hüvös-csúcs. +
67.     2357E. Vöröskő. Piarta roşie. +
68.     2280E. Függöny-csúcs (Draguşon). Sz. B.
69.2443Galbanele. Sárgakő. A térképen hibásan Piatre rosie áll. +
70.     2390E. Zanoga-csúcs. Sz. B.
71.     2350E. Déli Jazu-csúcs. Sz. B.
72.     2324E. Északi Jazu. +
73.     2280E. Felső-templom. +
74.     2248E. Alsó-templom. +
75.2440Hirtop. Coltiu Hârtopului din mijloe. Verfu la padina Oţelei. Sz. B.
76.2526Nagy-Visti-csúcs. Coltiu Vistei mare. Boldu Vistei.
77.     2534D. Moldovan. R. Sz. B.
78.     2400D. Galbenu. R. min.
79.     2300D. R. min.
80.     2300Bretena. R. min.
81.     2200R. min.
82.     2200R. min.
83.     2200R. min.
84.     2200R. min.
85.2418Vrf. Ucişorii. Kis-Ucsai csúcs. Verfu Orzenelei. R. +
86.     2295Orrcsúcs. Sz. B. +
87.     2304E.
88.     2300E. Sz. B.
89.     2286E. Verfu Fontănei. M. +
90.2432Nagy-Ucsai csúcs. Verfu Ucia mare.
91.     2290Portitia-csúcs. Sz. B. +
92.     2255E. Hüvelyk. Sz. B. +
93.     2240E. A háromszög. Sz. B. +
94.     2235E. Kékszirt. +
95.2402Corabia. +
96.2340Podugiurgiu. Sz. B. +
97.2419Tericza-főcsúcs. Konrad Spitze. Verfu Tăritii.
98.     2280E. Florstedt csúcsa. Sz. B. +
99.     2232E. Verfu Preluncilor. +
100.2456Podragu.
101.     2287E.
102.2380Podragelszirt I. +
103.2358Podragelszirt II. +
104.2474Vertop. Verfu Arpasu mare.
105.     2468Román Vertop. Verfu-Iui Mircea. R. Sz. B. +
106.2451Vertopel. Régen Verfu Capraretii. Kis Árpás-csúcs.
107.     2400D. Riosu. R. +
108.     2300D. R. min.
109.     2300R. min.
110.     2200Ciocan. R. min.
111.     2200R. min.
112.     2200R. min.
113.2270Nyugati Kőüsti-orom. + (Ez voltakép csak egy sziklaváll.)
114.2385Preluca. Albota-főcsúcs. Helytelenül: Verfu Arpasu. +
115.     2300E. Bástya. Sz. B. +
116.     2283Tódor-csúcs. Verfu la pareu Tódor. +
117.     2247E. Gábriel. Verfu la pareu Gavrile. +
118.2380Ádám-csúcsa. Verfu la pareu Adam Sz. B. + A Prelucaval egy a basisa.
119.2340Gavanszirt. Verfu Gavanului. Sz. B. +
120.2490Kapra. Sz. B. A Venatore déli csúcsa. Oláhországi név.
121.     2350D. Ifjú óriás. A Venatore déli gerinczén R. +
122.2008Venatorea. Vadász-csúcs.
123.     2408E. Ferde-torony. Turnu plecatu. Sz. B. +
124.     2351Netedul-csúcs.
125.2443Vaiuga.
126.2429Zerge-csúcs. Verfu Jezerului. A térképen: Verfu Caprareatii.
127.2401Paltina. Iharos.
128.     2405D. Cerdac. R. Sz. B.
129.     2200D. R. min.
130.     2231E.
131.     2216E.
132.2370Kis-Paltina. Sz. B. +
133.2405Laita-csúcs. Verfu Domnei, Vrf. Laitii. Albie.
134.2403Verfu Laitel. Kis-Lajta-csúcs.
135.2480Közép-orom. Sz. B. +
136.     2528D. Calţunu; Verfu Lespedii. R.
137.     2520D. Az előbbinek keleti csúcsa. R.
138.     2300D. Podeanu. R. + min.
139.     2200D. R. min.
140.2544Negoj.
141.2000Kis-Negoj. Sz. B.
142.     2405E. Berger-csúcs. Sz. B.
143.     2374E. Pásztor-csúcs. Verfu Steghilor. Hirtenspitze.
144.     2302E. Nagy-Burján. +
145.     2309Kis-Burján. M. +
146.     2222E. Fűrész +
147.2410Lotz-Spitze. Sz. B.
148.2365Reissenberger Spitze.
149.2332Şerbota. (régen: Kis Negoj.)
150.2277Moskav II.
151.2261Kis-Moskav. +
152.2270Scarisora. Sz. B. +
153.2313Scara. Verfu Avrigel.
154.2428Ciortea I. Helytelenül: Budislav.
155.2432Ciortea II. Csortea. Sz. B.
156.     2442D. Egyszarvú. R. +
157.     2300R. min.
158.     2380Ny. Kétfejű. R. Sz. B. +
159.     2300Ny. Mező-csúcs. R. Sz. B. +
160.     2200Ny. R.
161.2262Feleki-tócsúcs. Seethurm. +
162.2242Verfu Vartopu roşu. Galbina.
163.2345Budislav. Helytelenül: Racovitsan.
164.2274Capu Surului. Racovicean-főcsúcs. +
165.2281Szurul-csúcs.


III. Szebeni-havasok.



1662210Balandrul mare.
167.2216Jurcanul. Zsurkán.
168.2244Steilest.
169.2204Cristest.
170.2245Csindrel.
171.2200Frumosa (Széphavas).


IV. Paring-csoport.



172.2241(= 2248 Costa I. Rusu A.-ban; 2247 a H.-ban).
173.2306(= 2301 A Piatra taiata; = 2302 H.)
174.     2279D. Costa petrosa. R. Mart.
175.     2279D. (= Sătea mica. Mart.) R.
176.     2338D. Mart. R.
177.     2200D. Seen. R. min.
178.     2200D. Stogu. R. min.
179.2355Sătea mica A. H.; az U.-ban hiányzik
180.2378Sătea mare.
181.2341Piklisia. A.
182.2360Verfu Gruniul (= 2367 A; = 2364 H.)
183.2529Mandra (= 2520 A.)
184.     2444E. A.
185.     2400E. A. min.
186.     2406E. Cărjia; Kirsa (= A. 2407) j
187.     2375E. Kirsa egyik ágán.
188.     2333E. Kirsa egyik ágán.
189.     2200E. a másik ágon. min.
190.2324U.; (= 2346 H.)


V. Retyezát-csoport.



191.2237Custura Vacaria (A. 2235).
192.2283Vrf. Lazarului. U.
193.2200min.
194.2302Vrf. Gruniul (A. 2321).
195.2340U.
195b.2336Vrfu Morii (Lóczy).
196.2463Vrf. Custura.
197.2443csomópont. A.
198.     2247D.
199.     2229D.
200.2332U.
201.2502Vrf. Papusa. U.
202.     2408E. Verfu. Valei rele.
203.     2312E.
204.2363E. U. (Lóczy.)
205.     2416Vrf. mare (= 2486 A.).
206.     2257E.
207.     2342E.
208.     2301E. U.
209.2511Pelaga. U. (= 2506 A.)
210.     2272D.
211.2300Csomóponti-csúcs. min.
212.     2268E. Vrf. Petrile (= A. 2281).
213.2362 
214.2373Csomópont-csúcs. (Lóczy.)
215.     2200E. min.
216.     2212E. Vrf. Stenisora (= A. 2209).
217.2436Vrf. Bucura (= A. 2427).
218.     2300E. min.
219.     2484E. Retyezát (A. 2477)
220.     2281E. Valeriasca.
221.     2278E. A Retyezát másik ágán.
222.2382Vrf. Judele. U.
223.     2381D. A.
224.     2300D. min.
225.     2346Vrf. Slaveiul. Szklavej.
226.     2301D.
226a.2345Csomópont (Lóczy)
226b.     2227N. (Lóczy.)
227.2320Vrf. Sasilor I. U.
228.2278Vrf. Sasilor II. U. és A.
229.2200min.
230.2262Vrf. Zanoga.
:w

VI. Cserna Godian-csoport.



231.2223Peatra Scarisora. A határon.
232.     2219E. Triplex Continium.
233.2231Murariu I. már Krassó-Szörény megyében.
234.     2281E. Murariu II.
235.     2249E.
236.     2294E. Munte Guga.
237.2229Godean.
238.     2200D. R. min.


* *
*
Ezeken kívül az erdélyi részekben csak még két magas csúcs létezik a Radnai-hegyekben, északon:


VII. Radnai-hegyek.



239.2280Ünökő. Ineu.
240.2225Vrf. rosiu.


VIII. Máramaros.



241.2269Vrf. Rebri.
242.2305Nagy-Pietrosz.
243, 244, 245 közbe voltak iktatva (195b, 226a, 226b).

*   *
*
A statisztikus számára összeállítjuk e csúcsokat nagyság szerinti sorrendbe is. Némely csúcs mellé odaírtuk az előbbi földrajzi sorrend folyószámat is. Rövidítések: B = Barcza-hegység, F = Fogarasi-h., Sz. = Szebeni-h., P. = Paring-h., Re. = Retyezáti-h., C. = Cserna Godjan cs., Ész. = erdélyi északi hegység A kövér számok a Fogarasi-hegyben vannak.


Csúcsok nagyság szerinti sorrendben.



2200Cristest, Sz.
2205Frumosza Sz.
2210Balandrul mare Sz.
2212Vrf. Stenisora Re.
2216Jurcaum Sz.
2216F. Nr. 131.
2219C. = 232. szám.
2222Fűrész F.
2223Peatra Scarisora C.
2225Vrf. rosiu. Északon Radnai-h.
2227Re. = 226b.
2229Godean C.
2229Nr. 23 F.
2229= Nr. 24. F. = Verfu Petrile Popii.
2229Nr. 199. Re.
2230Vrf. Batrina B.
2231Murariu I. C.
2231F. Nr. 130.
2232Verfu Preluncilor F. Nr. 99.
2232Vrf. Zernei I. F. Nr. 39.
2233Vrf. Mosuleasa F. Nr. 53.
2233Kis-Berivoj F. Nr. 22.
2233F. Nr. 33.
2230Kék-szirt F. Nr. 94.
2237Custura Vacaria Re.
2240A Háromszög F. Nr. 93.
2141P. Nr. 172. Costa lui Rusu.
2242Királykő B.
2242Vrf. Vertopu roşu F.
2243 Ludisori Comanda-csúcs. F. Nr. 34.
2244Steflest Sz.
2244F. Nr. 20.
2245Csindrel Sz.
2247Gábriel-csúcs F. Albotán.
2247Nr. 198. Re.
2248Alsó-templom F. Nr. 74.
2249Nr. 235. C.
2203Nr. 38. F.
2200Hüvelyk F.
2257Nr. 206. Re.
2261Kis-Moscav I. F.
2262Feleki-tócsúcs F.
2262Vrf. Zanoga Re.
2268Vrf. Petrile Re.
2269Vrf. Rebri. Mármaros.
2270F. Nr. 113.
2270Scarisora F.
2272Nr. 210. Re.
2272Nr. 51. F.
2272Nr. 35. F.
2273Vrf. Izvorului F. = Nr. 37.
2274Capu Surului F.
2275Langa F. Nr. 36.
2277Mogcav II. F.
2278Bratile F. Nr. 25.
2278Nr. 221. Re.
2278P. Nr. 175.
2278Nr. 228. Re.
2279Tó-csúcs. G. Nr. 67.
2279P. = Nr. 174. Costa petrosa.
2280Ünőkő. Radnai-h.
2280Florstedt-csúcs F. Nr. 98.
2280Függöny-csúcs. Dragus F.
2280Felső-templom F. Nr. 73.
2281Murariu II. C.
2228Valeriasca Re.
2281Szurul F.
2282Vrf. Catiavei F.
2282Vrf. Buderu F. Nr. 62.
2283Vrf. Lazarului Re.
2283Tódor-csúcs F.
2286Vrf. Fontanei F. = Nr. 89.
2287Nr. 101. F.
2288B. = Nr. 8.
2290Bolacen F. Nr. 61.
2291Caţave-gerinczen F. Nr. 58.
2292Verfu Jeleajenului F.
2293Fog-csúcs F. Nr. 60.
2294Munte Guga C.
2295Orr-csúcs F. Nr. 86.
2295Portitia-csucs F. Nr. 19.
2295Belia F. Nr. 19.
2299Nagy-Berivoj F.
2200Cota nélkül 28-szor. Ezek közt fogarasi 19.B.=2. P.=3.C=1. Re. =3.
2300Ludisorul F. Nr. 31.
2300Nr. 88. F.
2300Bástya F. Nr. 115.
2301Nr. 226. Re.
2301Nr. 208. Re.
2302Gruniul Re.
2304F. Nr. 87.
2305Nagy Pietrosz Mármaros.
2306Piatra taiata. P.
2309Kis-Burján F. Nr. 145.
2311Zirna-csúcs F.
2312Nr. 203. Re.
2313Scala F.
2320Vrf. Sasilor I. Re.
2324 Északi-Jazu F. Zanoga-gerinczen.
2324Nr. 190. P.
2332Serbota F.
2332Nr. 200. Re.
2333Nr. 188. P.
2334B. Nr. 7.
2330Resistorele F.
2336Verfu Mori Nr. 195b. Re.
2338Buksoj I. B.
2338P. R. Nr. 176.
2340Podugiurgiu F. Nr. 96.
2340Gavan-szirt. F. Nr. 119.
2340Nr. 195. Re.
2341Piklisia P.
2342B. Nr. 12.
2342Nr. 207. Re.
2345Re. = 226a.
2345Budislav F
2346Slaveiul Re.
2300Déli-Jazu F. Nr. 71.
2350Ifjú Óriás. F. Nr. 121.
2351Netedul-csúcs. F. Nr. 124.
2352Nagy-Burján F. Nr. 144.
2355Mező csúcs. F. Nr. 159.
2355Satea mica P.
2357Vöröskő F. Nr. 67.
2308Podragel-szirt II. F. Nr. 103.
2360Gruniul P.
2362Nr. 213. Re.
2363Nr. 204. Re.
2365Reissenberger-Spitze F. Nr. 148.
2370Kis-Paltina F. Nr. 132.
2373Nr. 214. Re.
2374Pásztor-csúcs F. Nr. 143.
2375A Törpe. Nr. b5.
2378Satea mare P.
2380Podragel-szirt I. F. Nr. 102.
2380Ádám-csúcsa F. Nr. 118.
2380Kétfejű F. Nr 158.
2381Nr. 223. Re.
2382Recorele Hüvös-csúcs F. No. 66.
2382Judele Re.
2384Cheia Bandii F.
2385Preluca F. Nr. 114.
2385F. Nr 42. Urlea vidékén.
2387Piscu Somnului F.
2390Zanoga-főcsúcs F.
2300még 14-szer. Fogarasi ezek közt 9. B = 1. Re = 4. min.
2401Paltina F. Nr. 127.
2402Corabia F. Ucsai havasok. Nr. 95.
2400Laitel F. Nr. 134.
2403Vrf. Domnelor B.
2404Vrf. Mogos F. Nr. 5!.
2405Laita F. Nr. 133.
2405Cerdak F. R. Nr. 128.
2400Berger-csúcs F. Negoj alatt. Nr. 142.
2406Carjia P.
2407Jezeru F. R. Nr. 27.
2408Turnu plecatu F. Nr. 123.
2408Verfu Valei rele Re.
2409Munte Gaura B.
2410Otelea F. Nr. 63.
2410Lotz Sp. F. Negoj alatt. Nr. 147.
2418Ucisora F. Kis-Ucsa cs. Nr. 85.
2419Tericza = Konrad Sp. F. Nr. 97.
2420Papusa F. R. Nr. 28.
2426Ciortea F. Nr. 154.
2429Zerge cs. F. Nr. 126.
2429Urlea-tó-csúcs F. Nr. 48.
2432Ciortea F. Nr. 155.
2432Nagy-Ucsa cs. F. Nr. 90.
2436Bucura Re.
2440Hertop Visti-hegyláncz. F. Nr. 75.
2442Egyszarvú F. R. Csortea mellett. Nr. 156.
2443Sárgakő. F. Nr. 69.
2443Vaiuga F. Bulea vidék. Nr. 125.
2443Custura melletti csúcs. Re.
2444Paringban, Mundra mellett.
2400Bandea F. Nr. 43.
2401Vertopel F. Nr. 106.
2406Podrag F. Nr. 100.
2456Verfu mare Re.
2463Vrf. Custura Re.
2468Román Vertop F. R. Nr. 105. Verfului Mircea.
2474Urlea F. Nr. 49.
2474Vertop F. Nr. 104.
2470Galasescu F. Nr. 64.
2480Közép-orom F. Nr. 135.
2482Dara F. R. Nr. 44.
2484Retyezát.
2490Capra F. Nr. 120 Venatore déli csúcsa.
2400még ötször. Ezek közt két Fogarasi, 2 Barczas. és 1 Paring.
2500Karaiman B. Nr. 4.
2500Kis-Negoj F. Nr. 141.
2502Papuşa Re. Nr. 201.
2508Venatore F. Nr. 122.
2511Pelaga Re. Nr. 209.
2517Bucsecs B. Nr. 2.
2520Lespedile F. Nr. 137.
2526Vistea F. Nr. 76.
2528Calţun Nr. 136
2529Mundra P. Nr. 183.
2534Moldovan F. R Nr. 77.
2544Negoj F. Nr. 140.


Összegezés.



a) A Déli-Kárpátokban 245 orom van, mely legalább 2200 m. magas, még pedig:


2200-224951 (ezek közt 27 fogarasi.)
2250-229959 (39)
2300-234938 (16)
2350-239937 (26)
2400-244933 (24)
2450-249915 (11)
2500-254412 (7)
Összesen245 (150)


b) Ezen 245 csúcs közül épp az országhatáron fekszik 82, melyek az egyes hegységek közt így oszolnak meg:


Barczasági.6
Fogarasi.65
Paring6
Cserna3
Retyezat0
Szebeni.0


c) Romániában fekszik:


Barczasági.6
Fogarasi.40
Paring5
Cserna1
Összesen52


d) Egészen hazánkban fekszik 111.


Barczasagi3
Fogarasi45
Szeben mind6
Cserna4
Északon mind43
Összesen111


e) egyes hegycsoportokban van:


Barczasági hegyekben
2200 m. csúcs5
2300 m. csúcs4
2400 m. csúcs4
2500 m. csúcs2
Összesen15
Fogarasi-havasokban
2200 m. csúcs66
2300 m. csúcs42
2400 m. csúcs35
2500 m. csúcs7
Összesen150
Szebeniekben
2200 m. csúcs6
Paringban
2200 m. csúcs6
2300 m. csúcs9
2400 m. csúcs3
2500 m. csúcs1
Összesen19
Retyezátban
2200 m. csúcs16
2300 m. csúcs19
2400 m. csúcs6
2500 m. csúcs2
Összesen43
Cserna-hegységben
2200 m. csúcs3
Északon
2200 m. csúcs3
2200 felett m. csúcs1
Összesen4


f) A 245 orom közül:


a főgerinczen fekszik111
az északi mellékgerinczeken75
a déli mellékgerinczeken59
Összesen245
A főgerincziek között van:
Barczasági6
Fogarasi65
Paringi8
Csernai3
Retyezáti21
Szebeni4
Északi4
Összesen111
Az északi mellékgerincziek közt:
Barczasági3
Fogarasi45
Paringi6
Csernai4
Retyezáti15
Szebeni2
Összesen75
A déli mellékgerincziek közt:
Barczasági6
Fogarasi40
Paringi5
Csernai1
Retyezáti7
Összesen59


g) Valamennyi csúcs eredeti neve román nyelvű, A német és magyar nevek vagy az előbbiek fordításai, vagy turista-műnevek.
h) Romániának nagy hegyei szintén csak a Déli-Kárpátokban, az erdélyi részek határának vidékén vannak.

      Jelen kimutatásunk egyúttal Románia összes 2200 m.-nél magasabb csúcsainak jegyzékét is tartalmazza. E végből egyszerűen kiküszöbölendők a) azon ormok, melyek mint északi gerinczeken (tehát hazánk belsejében) fekvők, E betűvel ismertetvek, b) továbbá az összes szebeni, retyezati és északi erdélyrészi csúcsok, mint a határtól már északra fekvők. Kitűnik, hogy Románia legmagasabb orma a Negoj és hogy ezen államnak 82 magas csúcsa fekszik az országhatáron, az ország belsejében pedig 52.
      Tovább nem untatom az olvasót. Viszontlátásra Nagyszebenben.
      Nagyszeben, 1908. augusztus
      Dr. Szalay Béla